Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Od kilku lat Święto Paniagi ma swój motyw przewodni, związany z jednym z miast partnerskich Rzeszowa. W 2020 roku motywem przewodnim będzie szeroko rozumiana kultura amerykańska i współpraca z Buffalo.

Dzień 3 maja w Rzeszowie tradycyjnie jest świętowany nie tylko jako dzień Konstytucji, ale też jako Święto Paniagi, czyli ulicy 3 Maja, najstarszej ulicy w mieście, dawniej ul. Pańskiej, nazywanej przez mieszkańców Paniagą. Ulica 3 Maja to jedna z najważniejszych, najstarsza i zarazem najbardziej reprezentacyjna ulica Rzeszowa, która na stałe wpisała się w historię Rzeszowa i jego mieszkańców.

Święto Paniagi, czyli głównego miejskiego deptaka, odbywa się corocznie 3 maja od 2003 roku. Na ulicy 3 Maja oraz w jej okolicach przygotowywane są atrakcje kulturalne, rozrywkowe i muzyczne: koncerty, występy artystyczne, wystawy, pokazy, prezentacje, degustacje, warsztaty i zabawy dla dzieci.

Tradycyjnie też odbywa się Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych, a imprezę rozpoczyna barwny korowód. Bogaty program imprezy sprawia, że w tym dniu cała ulica 3 Maja tętni życiem. Święto Paniagi jest doskonale znane mieszkańcom Rzeszowa i okolic, i co roku, niezależnie od pogody gromadzi na ulicy 3 Maja tysiące odwiedzających.

Od kilku lat każda edycja Święta Paniagi ma swój motyw przewodni, związany z jednym z miast partnerskich Rzeszowa. W 2020 roku motywem przewodnim będzie szeroko rozumiana kultura amerykańska i współpraca z Buffalo.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Buffalo jest jednym z pierwszych miast partnerskich Rzeszowa. Pierwsza umowę o współpracy obu miast podpisali 2 czerwca 1975 roku burmistrz Buffalo Stanley Makowski i  prezydent Rzeszowa Edward Bilut. Umowę odnowiono we wrześniu 1991 r. w Buffalo przez Jamesa D. Griffina i kolejnego prezydenta Rzeszowa, Mieczysława Janowskiego.

Współpraca między Buffalo a Rzeszowem odbywa się na różnych polach: gospodarczych, społecznych, medycznych, kulturalnych. Jednym z największych wspólnie wypracowanych projektów są organizowane w Rzeszowie od 1991 roku dwutygodniowe wakacyjne Kursy Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej „Pomost International”. 

Program tegorocznego Święta Paniagi nie jest jeszcze znany. 

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama