Zdjęcie: Materiały Ministerstwa Obrony Narodowej

W najbliższą sobotę (22 maja) w Rzeszowie odbędą się uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W przysiędze weźmie udział Mariusz Błaszczak, szef MON. 

Terytorialsi będą przysięgać na Placu Farnym. Słowa roty wypowie 75 ochotników, w tym 19 kobiet. Uroczysta przysięga rozpocznie się o godz. 10:00. 

Ochotnicy będą przysięgać na sztandar 3. PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej płk Dariusz Słota – dowódca brygady odebrał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Uroczystości będzie towarzyszyć asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Uroczystość jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. „Szesnastkę” prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z pododdziałów brygady.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii – poinformował kpt. Witold Sura, rzecznik podkarpackich terytorialsów. 

Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów – cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama