Zdjęcie: 3. PBOT
Reklama

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem.

Od początku kwietnia “terytorialsi” pobierają wymazy na obecność COVID-19 i szyją maseczki ochronne. Dotychczas zebrali ponad 300 wymazów oraz uszyli ponad 1,5 tys. maseczek. Podkarpaccy “terytorialsi” włączyli się w akcję pobierania wymazów na wniosek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Z Podkarpacia do pobierania wymazów oddelegowano żołnierzy posiadających kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej. “Terytorialsi” pobierają wymazy od osób, które są poddane kwarantannie domowej. 

Ze względów bezpieczeństwa pobierający wymazy są ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno- epidemiologicznej, która prowadzi badania i wyniki przekazuje osobie badanej – wyjaśnia dowódca plutonu medycznego 3. PBOT.

Podkarpaccy “terytorialsi” sami potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Rękawice, maseczki czy okulary ochronne to wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań zapobiegawczych. Już pierwsze 1500 maseczek uszyły koleżanki “terytorialsów” z 32. Batalionu Lekkiej piechoty z Niska.

W miniony piątek firma „Waldin” przekazała kolejną ilość materiału chirurgicznego.  Żołnierze jarosławskiego i dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty wykonają z niego ok. 3000 maseczek ochronnych.   

Zdjęcie: 3. PBOT

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: