Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Natalia Lelek podczas eliminacji w Tychach. Gratulacje za zakwalifikowanie się do polskiego półfinału otrzymała od samego Rafała Sonika
Reklama

15-letnia Natalia Lelek z Nosówki, niedaleko Rzeszowa, jest w trzyosobowej grupie dziewczyn, które będą reprezentować Polskę na europejskim finale „The Girls On Track – Karting Challenge” w legendarnym Le Mans.

W niedzielę, 18 listopada, podczas targów Warsaw Motor Show ogłoszono nazwiska dziewczyn, które przeszły eliminacje krajowe projektu Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA „The Girls On Track – Karting Challenge” i cykl specjalnych szkoleń.

Dziewczyny w marcu 2019 r. będą reprezentować Polskę na europejskim finale w legendarnym Le Mans. Wśród nich jest 15-letnia Natalia Lelek z Nosówki niedaleko Rzeszowa, która do tej pory jeździła amatorsko, z rodziną. Oprócz Natalii, do Francji na finał zawodów pojadą także Joanna Piwowarek z Piaseczna pod Warszawą i Michalina Sabaj z Krakowa.

„The Girls on Track” to projekt FIA skierowany do dziewczyn w wieku 13-18 lat. Jego celem jest odkrycie talentów oraz stworzenie łatwiejszego dostępu do rozpoczęcia kariery w motorsporcie. Ambasadorem polskiej odsłony programu jest Rafał Sonik, najlepszy polski quadowiec, zwycięzca Rajdu Dakar oraz sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM.

Projekt składa się z kilku etapów. Eliminacje krajowe odbyły się w tym roku w 8 krajach europejskich – w Polsce, Belgii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Słowacji i Szwecji. Po trzy zwyciężczynie eliminacji z każdego kraju pojadą na finał europejski w marcu 2019 roku, a sześć jego najlepszych zawodniczek weźmie udział w profesjonalnych Obozach Szkoleniowych dla Kierowców FIA w 2019 roku.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Polskie eliminacje projektu odbyły się w dniach 26-27 maja w Tychach oraz 11 sierpnia w Rzeszowie. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem – było ponad 170 przejazdów na ustawionym specjalnie na potrzeby eliminacji slalomie kartingowym. Zadaniem dziewczyn będzie przejechanie jak najsprawniej i jak najpłynniej 100-metrowego slalomu. 

Od września do listopada 14 polskich półfinalistek wybranych podczas eliminacji wzięło udział w eksperckich szkoleniach, na które złożyły się jazda po torach kartingowych, na symulatorze, zajęcia kondycyjne, wykłady z komunikacji, prezentacji, itp. Szkolenia były przeprowadzone pod czujnym okiem dwóch ambasadorek projektu, kierowców wyścigowych – Gosi Rdest i Małgorzaty Serbin.

W trakcie trwania projektu przeprowadzane jest badanie socjologiczne, którego wyniki mają na celu pomoc w zachęcaniu dziewczyn do udziału w różnego rodzaju sportach. Projekt jest wspierany przez unijny program Erasmus+ i firmę Yokohama. 

Fot. Materiały prasowe. Polskie reprezentantki na europejski finał. Natalia Lelek na zdjęciu po prawej stronie

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama