Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Barbarzyńskie prawo aborcyjne wejdzie w życie! W czwartek (28 stycznia) przed siedzibą PiS w Rzeszowie kolejny strajk kobiet! Musicie tam być!

„Znowu musimy wyjść na ulice. Znowu chcą odebrać nam nasze prawa. Tak dla bezpiecznej i legalnej aborcji! Nie dla pseudowyroku pseudotrybunału! Parasolki w dłoń”! – namawiają Manifa Rzeszów i Uwaga Tu Obywatele do czwartkowego protestu o godz. 18:00 przed biurem PiS w Rzeszowie przy ulicy Hetmańskiej. 

Kolejny strajk kobiet to skutek opublikowania w środę uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z 22 października 2020 r. w sprawie aborcji. TK uznał za niezgodną z Konstytucją RP możliwość przerwania ciąży w razie wystąpienia poważnych wad płodu.

Po ponad trzech miesiącach od barbarzyńskiego wyroku, Trybunał Przyłębskiej w środę opublikował pisemne uzasadnienie orzeczenia. Rząd PiS zapowiedział, że jeszcze w środę opublikuje wyrok w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że restrykcyjne prawo aborcyjne w Polsce zacznie obowiązywać. 

Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział kolejne protesty na ulicach polskich miast. W czwartek (28 stycznia) odbędzie się on także w Rzeszowie. Siedziba PiS po raz kolejny będzie miejscem, gdzie zbiorą się przeciwnicy zaostrzania prawa aborcyjnego.

Podkarpacie na dnie 

W środę Helsińska Fundacja Prawa Człowieka opublikowała raport, z którego wynika, że ok. 40 proc. szpitali w Polsce zadeklarowało brak możliwości przeprowadzenia aborcji ze względów embriopatologicznych. Fundacja przeprowadziła badania od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r.

Wyniki dla Podkarpacia są katastrofalne. W naszym województwie aż 89 proc. szpitali nie jest w stanie przeprowadzić aborcji w razie wystąpienia poważnych wad płodu. To najgorszy wynik w Polsce z wszystkich województw. 

Szpitale odmowę przeprowadzenia aborcji najczęściej tłumaczą klauzulą sumienia, z której korzystają wszyscy lekarze w placówce lub oddziale, przeznaczeniem danego szpitala do leczenia pacjentów z COVID-19 oraz różnymi względami organizacyjno-proceduralnymi.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: