Zdjęcie: MSWiA
Reklama

Cztery osoby podtrute tlenkiem węgla w jednym z domów na terenie podrzeszowskiej gminy Błażowa trafiły do szpitala. 

Do zdarzenia doszło po północy z poniedziałku na wtorek. Z ustaleń policjantów wynika, że cztery dorosłe osoby w swoim domu podtruły się tlenkiem węgla. To korzystająca z łazienki 40-letnia kobieta, jej teściowie, którzy w tym czasie weszli do pomieszczenia oraz udzielający im pomocy mąż.

– Mężczyzna zauważył, że domownicy, którzy byli w łazience stracili przytomność, wyciągnął ich wszystkich z pomieszczenia i wezwał pomoc. Sam również uległ podtruciu i chwilowo stracił świadomość – relacjonuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Poszkodowanym pomocy udzieliła załoga pogotowia ratunkowego. Ratownicy i strażacy stwierdzili w domu podwyższony poziom tlenku węgla. Ostatecznie wszystkie cztery osoby przewieziono do szpitali. Dom został zabezpieczony. Aby wyjaśnić okoliczności zdarzenia, na miejscu policjanci przeprowadzą oględziny z udziałem biegłych.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Policja przypomina, że tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku i silnie trującym gazem powstającym w procesie spalania. Nie ma zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia, może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Funkcjonariusze przypominają, że źródłem czadu mogą być wadliwie podłączone lub niesprawne urządzenia grzewcze, niesprawne przewody kominowe, wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Jednak głównym powodem gromadzenia się czadu to źle działająca wentylacja.

Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla należy zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń, stosować drzwi i okna z funkcją mikrowentylacji, nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, z pomocą fachowców dokonujmy okresowych przeglądów instalacji kominowej, wentylacyjnej i urządzeń grzewczych.

– Nie spalajmy niczego w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach. Zainstalujmy czujniki czadu – apelują policjanci.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: