Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Bronią praworządności i zasad demokracji – we wtorek (15 sierpnia) będzie się można z nimi spotkać na rzeszowskim Rynku. 

„Tour de Konstytucja” wymyślił Robert Hojda, twórca Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. W tym roku odbywa się trzecia edycja „konstytucyjnej trasy”, w której uczestniczą osoby broniące praworządności, tak dewastowanej przez rządy PiS. 

„Tour de Konstytucja” we wtorek, 15 sierpnia, zatrzyma się w Rzeszowie, o godz. 15:00.

W Rzeszowie będą: Igor Tuleya: sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie; Danuta Przywara, wieloletnia prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku; Beata Tokaj, radczyni prawna, b. szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

W popołudniowym spotkaniu weźmie udział także Kinga Dagmara-Siedlak, współzałożycielka stowarzyszenia adwokatów Defensor Iuris oraz inni prawnicy: sędziowie, adwokaci i prokuratorzy, którzy są solą w oku ludzi PiS. 

Trzecia edycja „Tour de Konstytucja” ma przybliżyć istotę praworządności i zasad demokracji w świetle nadchodzących wyborów parlamentarnych (odbędą się 15 października) oraz zaangażowania obywateli do szerokiego w udziału w wyborach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Obecna sytuacja polityczna oraz znaczące osłabienie demokracji w Polsce, wymuszają zdecydowane działania obywatelskie – podkreśla podkarpacki Komitet Obrony Demokracji, wspierający „Tour de Konstytucja”.

„Konstytucyjną trasę” wspierają również Adwokatura Polska, Krajowa Izba Radców Prawnych, Obserwatorium Wyborcze, środowiska uniwersyteckie, sędziowie i prokuratorzy oraz organizacje obywatelskie. Walczą z poglądem, że jeden głos niczego nie zmieni.

– Ważne jest dotarcie do możliwie najszerszej grupy osób posiadających prawo wyborcze, zwłaszcza do osób głosujących po raz pierwszy, aby uzyskały rzetelną wiedzę dotyczącą mechanizmu wyborczego. Wybory to nie polityka, ale nasze życie – zaznacza KOD.

Podczas rzeszowskiego przystanku „Tour de Konstytucja” dowiecie się też, jak zostać obserwatorem społecznym w najbliższych wyborach. Na Rynku będą również stoiska z gadżetami, ulotkami, wyrobami rękodzieła oraz kulinarnymi.

Zdjęcie: materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama