Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Ciało około 65-letniego mężczyzny znaleźli strażacy podczas akcji gaśniczej w jednym z mieszkań przy ulicy Grunwaldzkiej w Łańcucie. 

Do pożaru doszło w Sylwestra 2019 roku. Strażacy o zdarzeniu zostali poinformowani o godz. 21:15. Na miejsce wysłano trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej.

– Okazało się, że przy ulicy Grunwaldzkiej płonie mieszkanie w budynku wielorodzinnym. W trakcie akcji gaśniczej strażacy znaleźli ciało 65-latka – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej. 

Przyczyny pojawienia się ognia w mieszkaniu nie są znane. 

W Nowy Rok podkarpaccy strażacy podsumowali także 2019 rok. W ciągu całego minionego roku wyjeżdżali do ponad 29 tysięcy zdarzeń. Dwie trzecie z nich (ponad 19 tys.) stanowiły tzw. miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. 

W zdarzenia, do których wzywano strażaków, zginęły 262 osoby, w pożarach życie straciły 23 osoby, a 163 zostały zabrane do szpitali. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. 

Strażacy udzielili też pomocy ponad 3700 rannym. Jedna trzecia interwencji strażaków to pożary, a wśród nich ogromny odsetek stanowiły pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze – mówi bryg. Marcin Betleja.

Główną przyczyną pożarów traw są podpalenia i nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo. Strażacy działali także w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego, byli wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. 

– Pomagaliśmy na akwenach, usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych odpadów deszczu – podkreśla bryg. Betleja. 

Telefony na numer alarmowy to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których podkarpaccy strażacy w 2019 roku odnotowali ponad 1200. W ubiegłym roku liczba interwencji w porównaniu z rokiem 2018 zwiększyła się o około 6000. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama