Zdjęcie: Monika Stolarska / Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Na Międzynarodowym Festiwalu Trans/Misijos Balticum w Wilnie i Trokach gości Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Na Litwie pokaże m.in. „Wiśniowy sad”. 

Trans/Misijos Balticum to ponad 20 wydarzeń. W programie są spektakle, wystawy, koncerty i warsztaty teatralne dla młodzieży.

Na Litwie między 5 a 12 września wystąpią artyści z Litwy, Łotwy, Węgier i Kostaryki. Polskę reprezentować będzie Teatr im. Wandy Siemaszkowej. 

Rzeszowski teatr zaprezentuje pokonkursową wystawę 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, recital Dagny Mikoś, a także spektakl „Wiśniowy sad” w reżyserii Andro Enukidze.

Ten ostatni miał premierę w sierpniu, na festiwalu Trans/Misje – Trójmorze.  

– Włożyłem w ten spektakl całe serce. To szansa na spotkanie dwóch różnych kultur, polskiej i gruzińskiej – mówił o sztuce Enukidze. – „Wiśniowy sad” jest o przyzwoitych ludziach, którzy cierpią właśnie dlatego, że są przyzwoici. Wydaje mi się, że Czechow nie osądza swoich bohaterów według ich postępków – dodawał. 

Spektakl na podstawie dramatu Antoniego Czechowa opowiada o wdowie Raniewskiej, która po wieloletniej nieobecności wraca do rosyjską prowincję. Musi sprzedać dom z przylegającym do niego tytułowym sadem, aby spłacić długi. 

Dziecko Trans/Misji

Międzynarodowy Festiwal Trans/Misijos Balticum to „dziecko” Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki, którego pomysłodawcą jest dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Mimo że tzw. duże Trans/Misje nie wypełniły do końca założycielskiej misji, ponieważ z powodu pandemii nie doczekały się realizacji we wszystkich miastach, to dały początek innym imprezom, m.in. tej litewskiej – podkreśla Nowara.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej na Trans/Misijos Balticum

– 9 września (czwartek), godz. 13:00, Wileńska Akademia Sztuki / Wernisaż pokonkursowej wystawy 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, 

– 10 września (piątek), godz. 21:00, restauracja Beatos Virture w Wilnie / „Wyłącznie o miłości”. Recital Dagny Mikoś & Mikołaja Babuli,

– 11 września (sobota), godz. 18:00, Pałac Kultury w Trokach / „Wiśniowy sad” reż. Andro Enukidze.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama