Zdjęcie Materiały prasowe

Prawie 100 gier, dwa weekendy i niezliczona ilość pozytywnej energii – tak w skrócie przedstawia się Festiwal Planszówek w Rzeszowie. Jego pierwsza odsłona w następny weekend (27-28 maja).

Festiwal Gier Planszowych odbędzie się w salonie Empik w Galerii Rzeszów. W następną sobotę i niedzielę na odwiedzających będą czekać turnieje, interesujące warsztaty, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami i wiele więcej.

– To niepowtarzalna okazja do poznania trendów, nowości i planszówkowych klasyków a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi – twierdzi Zuzanna Auguścik z biura organizatorów Festiwalu Planszówek.

Na uczestników festiwalu czekać będzie prawie 100 gier planszowych. Gry analogowe to moda, która ogarnęła całą Polskę. Planszówki to nie tylko trend, który rozwija umysł, ale też sposób na spędzanie wolnego czasu z rodziną, ze znajomymi bądź z nieznajomymi – to doskonały sposób na integrację.

– Planszówka to naprawdę coś wspaniałego: angażuje umysł, emocje i umiejętności społeczne człowieka. Dzięki nim uczymy się tego, że czasami trzeba poczekać, że nie można przeskoczyć swojej kolejki i tego, że przegrywamy, a przynajmniej nie zawsze wygramy. Gry planszowe mogą pięknie służyć samowychowaniu – mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród współczesnych gier każdy znajdzie coś dla siebie. Na wydarzeniach w Empiku będzie można poznać gry dla najmłodszych, które potrafią wciągnąć na długie godziny, a przy okazji zachęcić dzieciaki do oderwania oczu od tabletów i komputerów. Genialne w swojej prostocie, oparte o refleks i zręczność, gwarantują całym rodzinom masę śmiechu i zabawy. Obok nich są też takie, które wymagają najwyższego stopnia skupienia i umiejętności strategicznego planowania.

– Gry planszowe to o wiele więcej niż tylko trening umysłowy. Planszówki wymagają angażowania właściwie całego naszego umysłu, a jeśli dodamy do tego spotkanie w trakcie gry z drugim człowiekiem, otrzymamy pełen komplet: zaangażowanie naszych procesów poznawczych, emocji, motywacji oraz umiejętności związanych z kontaktami interpersonalnymi. Żadna gra komputerowa, nawet z doskonałą grafiką, ukazująca twarze postaci i ich grymasy mimiczne, nie jest w stanie uruchomić takiej aktywności naszego mózgu, jaka jest wykazywana wtedy, gdy znajdujemy się twarzą w twarz z drugim człowiekiem – podkreśla dr Piotrowska.

Podczas Festiwalu Gier Planszowych w Empiku odbędą się warsztaty i pokazy, które pomogą zapoznać się zarówno z nowościami, jak i uznanymi, współczesnymi klasykami, takimi jak „Monopoly” czy „I Know”. Doświadczeni gracze będą mieli okazję spróbować swoich sił w turniejach. Dla odwiedzających organizatorzy wraz z wydawcami gier przygotowali nie tylko inspirujące warsztaty i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, ale również rabaty na wybrane pozycje.

Festiwal w następny weekend odbędzie się od 12:00 do 18:00. Jego drugą odsłonę zaplanowano na 10-11 czerwca w tych samych godzinach. Wstęp wolny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama