Reklama

Od 6 mln do 8 mln zł wynoszą oferty trzech firm, które zgłosiły chęć wykonania przebudowy rzeszowskich deptaków. Jeszcze w tym miesiącu miasto wybierze wykonawcę.

[Not a valid template]

 

Przetarg na wybór wykonawcy przebudowy ul. 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej został ogłoszony w lipcu przez Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie. Oferty były przyjmowane do 11 sierpnia, potem ten termin wydłużano dwukrotnie z powodu wielu pytań, jakie zgłaszali potencjalni wykonawcy – do 31 sierpnia i 7 września.

W środę przed południem urzędnicy otworzyli koperty z ofertami. Zgłosiły się trzy firmy: Strabag, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa.

– Ich oferty opiewają na kwoty od 6 mln do 8 mln zł. O tym, kto przebuduje deptaki, zdecydujemy na przestrzeni 2-3 tygodni – mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Urzędnicy teraz oferty będą musieli przeanalizować i sprawdzić, czy spełniają one wymogi formalne. Kwoty, które zostały zaproponowane, są wyższe od przewidywań ratusza. Miasto liczyło, że na przebudowę deptaków wyda w granicach 4-5 mln zł.

Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku – w pierwszej kolejności od przebudowy ul. 3 Maja. Ratusz chce, by ten deptak po modernizacji był gotowy już na przyszłoroczne Święto Paniagi.

Dotychczasową kostkę brukową na deptakach zastąpią płyty granitowe z jasnego kamienia. Będą one miały szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty będą miały 30 na 60 cm.

Na deptakach pojawi się również specjalna kostka z wypustkami i w innym kolorze wydzielająca część dla pieszych. Taka modernizacja deptaka została pomyślana z myślą o osobach niewidomych. Walorów estetycznych oraz informacyjnych dostarczą pamiątkowe tablice z mosiądzu, na której będą widnieć obecne i historyczne nazwy ulic.

Przebudowie zostaną poddane również place przed Narodowym Bankiem Polskim, Muzeum Okręgowym, I Liceum Ogólnokształcącym i kościołem pw. Świętego Krzyża. Przed I LO, zamiast obecnie rosnącego żywopłotu, mają się pojawić rabaty ornamentowe.

Na 3 Maja będą też nowe nasadzenia – 25 lip drobnolistnych o wysokości 4 metrów, które zostaną uformowane na kształt kuli oraz wyposażone w system napowietrzania korzeni oraz nawadniania drobnokropelkowego.

Z kolei na ul. Grunwaldzkiej zostanie też dodatkowo odnowiony fragment muru klinkierowego oraz zostanie wymieniony dach studni.

Na deptakach pojawią się również nowe ławki, wśród których będzie kilka z cokołem, na którym zostaną wygrawerowane historyczne wizerunki ulic. Pojawią się również stojaki na rowery. Renowacji zostaną poddane poidełka i kosze na śmieci, które będą wykonane z betonowych płyt.

Deptaki po przebudowie mają nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej. Projekt budowlany opracowała firma z Katowic AG Doradztwo i Projektowanie Andrzej Gumuła na podstawie koncepcji stworzonej przez pracownię Pikul Architekci z Jasła.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: