Fot. Materiały Rozwoju Rzeszowa. Na zdjęciu Ewelina Fijołek
Reklama

Wiesław Buż, szef podkarpackiego SLD, przenosi się do Sejmu, a w jego miejsce do Rady Miasta Rzeszowa przychodzi… Fijołek. Ewelina Fijołek, mistrzyni akrobatyki, trener ZKS “Stal” i nauczyciel wychowania fizycznego. 

W Rzeszowie po wyborach parlamentarnych zmieni się także… skład Rady Miasta Rzeszowa. Wiesław Buż, który do tej pory był radnym proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa i wiceszefem Rady, przenosi się do Sejmu. “Przeprowadzkę” zapewnił mu start z pierwszego miejsca z listy SLD (Lewica) w okręgu nr 23, gdzie zdobył 15 605 głosów. 

Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Wiesław Buż (w środku)

Roczne oswajanie 

O mandat posła ubiegał się także Marcin Fijołek z PiS, ale bez powodzenia. Fijołek, startując z 22. miejsca z listy PiS, zdobył 5 262 głosy. To oznacza, że w Radzie Miasta Rzeszowa zwolniło się tylko jedno miejsce i zajmie je… Fijołek.

A konkretnie Ewelina Fijołek, była akrobatka, siostra Konrada Fijołka, radnego Rozwoju Rzeszowa i wiceszefa Rady Miasta. Ewelina Fijołek w wyborach samorządowych w 2018 roku zdobyła 573 głosy.

Świadomość tego, że może zostać radną Fijołek miała już, gdy Buż oficjalnie ogłosił swój start w wyborach parlamentarnych. Poniedziałkowa wiadomość o zwycięstwie “jedynki” Lewicy, mimo wszystko, ją nieco zaskoczyła, ale też ucieszyła.

–  Rok oswajałam się z myślą, że jakaś część mieszkańców Rzeszowa oddała na mnie swój głos. Myślę, że teraz warto podjąć to wyzwanie i działać na rzecz naszego miasta. Jestem na to gotowa – mówi nam Ewelina Fijołek. 

Całe życie w sporcie 

Jako była sportsmenka (akrobatka) nauczyciel i trener Fijołek, będąc radną, chce zająć się tematyką sportu w mieście. W swoim programie wyborczym deklarowała, że zadba o rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej oraz promocję nowoczesnych programów edukacji i profilaktyki zdrowotnej. 

– Całe życie jestem związana ze sportem, dlatego chcę mieć w tej kwestii coś do powiedzenia – mówi Ewelina Fijołek. W grudniu skończy ona 41 lat, jest rodowitą rzeszowianką, całe życie mieszka na os. Nowe Miasto przy ul. Podwisłocze. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 9 i Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych w Rzeszowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Ewelina Fijołek w latach 1998-2000 występowała jako artystka cyrkowa w znanym niemieckim cyrku „Flic-Flac”, a w latach 2002-2004 w kanadyjskim cyrku „Eloize”, gdzie brała udział jako artystka cyrkowa w przedstawieniu „Nomade”. Fijołek jako akrobatka była związana z klubem ZKS „Stal” Rzeszów. Jako zawodniczka wywalczyła m.in. złoty medal na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy w 1995 roku.

Od 2007 roku Ewelina Fijołek jest instruktorem akrobatyki sportowej w ZKS Stal Rzeszów, a w Zespole Szkół Sportowych w Rzeszowie jest nauczycielem WF-u – trenerem akrobatyki sportowej. W 2004 roku ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe. 

Kto za Buża? Tomasz Kamiński? 

Zgodnie z przepisami mandat Wiesława Buża zostanie wygaszony przez komisarza wyborczego najprawdopodobniej już na najbliższej sesji Rady Miasta (22 października). Wtedy ślubowanie może złożyć także Ewelina Fijołek.

Czy tak się stanie, to zależy od tego, jak szybko Państwa Komisja Wyborcza ogłosi oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych i jak szybko oficjalna informacja o tym, że zostaje radną, trafi do Eweliny Fijołek. Komisarz ma 14 dni na przekazanie takiej informacji, a Fijołek po otrzymaniu stosowanego pisma trzy dni na ewentualną rezygnację z mandatu radnej.

A kto zastąpi Wiesława Buża w prezydium Rady Miasta? – Nie na razie nikt się tym nie zastanawiał – mówi krótko Konrad Fijołek. 

Teoretycznie przewodniczący Rady Miasta może mieć tylko dwóch zastępców. Tak było chociażby w minionej kadencji. Nieoficjalnie mówi się jednak, że miejsce Buża przy prezydialnym stole zajmie Tomasz Kamiński, radny Rozwoju Rzeszowa i były poseł SLD. 

joanna.goscinska@@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: