Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Prof. Jerzy Bralczyk i dziennikarz Michał Ogórek zainaugurują trzecią odsłonę  cyklu „Wielkie pytania w nauce”. Spotkanie odbędzie się 5 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. 

„(…) nasze mówienie i pisanie nie służy na szczęście tylko prostej komunikacji, ma wiele różnych ważnych funkcji – powinno precyzyjnie opisywać rzeczywistość, powinno wyrażać relacje między ludźmi, powinno nam też dawać coś w rodzaju satysfakcji” – uważa prof. Jerzy Bralczyk, znany językoznawca, który już nie raz gościł w Rzeszowie.

Tym razem do stolicy Podkarpacia przyjedzie wraz z Michałem Ogórkiem – dziennikarzem, pisarzem, felietonistą, krytykiem filmowym znanym m.in. z takich publikacji, jak: „Polska Ogórkowa. Podręcznik dla wszystkich klas” (2014), „Dobra zmiana grubą kreską” (2016), czy jako współautor takiej publikacji jak: „Kiełbasa i sznurek” (2012).

Prof. Bralczyk i Michał Ogórek będą gośćmi trzeciej edycji cyklu spotkań „Wielkie pytania w nauce”, organizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie. 

Tematem, który poruszą goście, będzie prawidłowa komunikacja, która jest podstawą zrozumienia. Dlaczego? Bo rozmowy towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia. Są nieodzownym elementem naszej codziennej egzystencji. Ale czy umiemy rozmawiać? Co zrobić, aby nasze rozmowy były dobre, by przynosiły pożądane efekty?

Jak sprawić, by stały się przyjemnością i sztuką? Dlaczego w dzisiejszych czasach mniej rozmawiamy? Na te i inne pytania prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek odpowiedzą podczas spotkania „Sztuka rozmowy” 5 grudnia o godzinie 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. 

 „Rozmowa o rozmowie może wydawać się tautologią: poszukiwaniem sensu wymiany zdań w niej samej. A jednak nie: do wszystkiego i w nauce, i w polityce (tej akurat bardzo rzadko) i naszych codziennych kontaktach dochodzi się rozmawiając, prowadząc dialog, wymieniając poglądy” – uważa Michał Ogórek.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Rejestracja na wielkiepytania.wsiz.pl/rejestracja

Cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce” powstał z inicjatywy prof. Tadeusza Pomianka, prezydenta WSIiZ w Rzeszowie i realizowany jest we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Spotkania organizowane są w formie otwartych wykładów z udziałem niekwestionowanych autorytetów świata nauki, których dorobek uznany został nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Jednym z kluczowych celów organizacji wykładów jest upowszechnianie i popularyzowanie nauki oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń badawczych, przeciwdziałanie pogłębiającemu się kryzysowi zaufania do nauki oraz zachęcenie słuchaczy do krytycznego myślenia. Wykłady mają być również pomocne w zakresie zrozumienia zasad ogólnej metodologii nauk.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: