Zdjęcie: Piotr Jaxa
Reklama

W czwartek (26 stycznia) w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa bezpłatny pokaz filmu „Czerwony”. To ostatnia część mistrzowskiej trylogii „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego.

Pokaz „Czerwonego” jest częścią trwającej w GFMRz (ulica 3 Maja 9, I piętro) wystawy „Remembering Krzysztof” autorstwa Piotra Jaxa,  który na planie trylogii „Trzy kolory” był drugim operatorem ekipy i fotosistą. 16 grudnia ub. r. widzowie mogli zobaczyć pierwszą część trylogii – „Niebieski”, 12 stycznia odbył się pokaz drugiej części – „Biały”.

Teraz czas na trzecią, ostatnią część trylogii – „Czerwony”. To historia młodej dziewczyny, modelki Valentine (w tej roli Irene Jacob), która wraca samochodem z sesji zdjęciowej i przypadkowo potrąca psa. W obroży znajduje adres właściciela i zawozi tam ranne zwierzę. Dom, do którego trafia zamieszkuje samotnie emerytowany sędzia (Jean-Louis Trintignant).

Drogi obojga rozchodzą się i schodzą początkowo za sprawą psa, później jednak do domu sędziego prowadzi dziewczynę nieodparta ciekawość, a nawet fascynacja zagadkową postacią starego człowieka…

„Trzy kolory”, będące barwami francuskiej flagi, odnoszą się do haseł Wielkiej Rewolucji: wolności (niebieski), równości (biały) oraz braterstwa (czerwony). „Czerwony” poświęcony problemowi braterstwa we współczesnym świecie uznawany jest przez część krytyków za najlepszą część cyklu, m.in. ze względu na audiowizualne mistrzostwo i misterną narrację.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Znakomicie zagrana rola sędziego należy do najwybitniejszych kreacji w dorobku Jean-Louis Trintignanta. Co ciekawe, aktor zapytany po premierze „Czerwonego” (16 maja 1994 roku), czy chciałby jeszcze współpracować z Claude’em Lelouchem (reżyserem kultowej „Kobiety i mężczyzny” z Trintignantem), odpowiedział: „Wolałbym z Kieślowskim”. 

Bezpłatny pokaz „Czerwonego” w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się w czwartek, 26 stycznia. Początek o godz. 18:00. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama