Zdjęcie: Materiały Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Rzeszowska straż pożarna nie ma szczęścia. Trzy ofert firm, które są chętne do budowy nowej jednostki straży na terenie strefy ekonomicznej Dworzysko, przewyższają kwotę, jaką strażacy mają na inwestycję. 

Przypomnijmy: 10 lipca br. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie ogłosiła drugi przetarg na budowę nowej jednostki straży na Dworzysku. Strażacy musieli „okroić” inwestycję, gdy się okazało, że do 12,2 mln zł, którymi dysponują, nie udało się zebrać brakującej kwoty 3,6 mln zł. Ofertę na 15,8 mln zł w pierwszym przetargu złożyła tylko jedna firma – Baudziedzic z Rudnej Małej.

Strażacy mieli nadzieję, że brakujące pieniądze dorzuci jeszcze wojewoda podkarpacki. Tak się jednak nie stało. Ogłoszono drugi przetarg.

Strażacy z przetargu wyrzucili część planowanych wcześniej prac – budowę boiska sportowego, bieżni sportowej oraz budynku wspinalni sportowej wraz ze ścianą wspinaczkową i urządzeń do suszenia węży. Mieli nadzieję, że 12,2 mln zł wystarczy na pozostałe prace, a „wykrojone” zostaną zrealizowane w innym czasie, gdy strażacy zdobędą brakujące fundusze.  

Do nowego przetargu tym razem zgłosiły się trzy firmy: wspomniany Baudziedzic, a także rzeszowski SB Complex oraz Karpat Bud z Rogoźnicy. Wszystkie oferty jednak przewyższają budżet przeznaczony na inwestycję. Oferta Baudziedzic wynosi prawie 15 mln zł, Complexu – 15,1 mln zł, a Karpat Bud – ponad 19 mln zł.

– Wszystkie oferty są analizowane. Jesteśmy w trakcie rozmów na temat pozyskania brakujących pieniędzy. Jeszcze nie wiadomo, czy wybralibyśmy najtańszą ofertę. Ogłaszanie kolejnego przetargu wiąże się z ryzykiem, że oferty firm będą jeszcze wyższe. Chcemy tego uniknąć – mówi Grzegorz Wójcicki, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie. 

Decyzja o tym, czy przetarg będzie powtórzony powinna zapaść w przyszłym tygodniu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Nowa jednostka straży pożarnej ma powstać na 2-hektarowej działce w strefie Dworzysko. W pierwszej kolejności powstanie główny budynek, którego kubatura wyniesie ok. 11 tys. m sześciennych.  

W nowej siedzibie straży miejsce znajdą grupy specjalistyczne ratownictwa technicznego, chemicznego, grupa wysokościowa, wodno-nurkowa oraz kontenery kwatermistrzowskie, sanitarny i dekontaminacyjny. Nowa jednostka ma być wyposażona w pomieszczenia na przechowywanie specjalistycznego sprzętu.

Ponadto powstanie również warsztat do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej strażaków oraz komora dymowa do przeprowadzania ćwiczeń dla strażaków z jednostek PSP i OSP. 

Nowa jednostka straży będzie się znajdować blisko autostrady A4 i drogi ekspresowej S19. Dzięki jednostce skróci się czas podjęcia interwencji przez strażaków w północnej części powiatu rzeszowskiego. Budowa nowej jednostki ma być zakończona do października 2020 roku. Biorąc pod uwagę kłopoty z wyborem wykonawcy, inwestycja może mieć opóźnienie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama