Reklama

„Nie dla tortur matki, dziecka i ojca” – takie m.in. hasło towarzyszyło działaczom Twojego Ruchu, którzy w środę protestowali przed Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przeciwko klauzuli sumienia. 

Do Rzeszowa przyjechała Agnieszka Stupkiewicz-Turek, członek zarządu Twojego Ruchu. Działacze partii Janusza Palikota od kilku dni jeżdżą po całej Polsce i przed szpitalami protestują przeciwko klauzuli sumienia.

Rzeszów był 9 miastem, w którym Twój Ruch przeprowadził akcję informacyjną. Działacze partii ustawili się przed wejściem do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie przy ulicy Lwowskiej. Mieli ze sobą transparent z napisem: „Nie dla klauzuli sumienia”, „Kobiety mają swoje sumienia”, „Kobiety mają prawo do gwarantowanych przez NFZ świadczeń medycznych”, „Nie dla tortur matki, dziecka i ojca”.

Agnieszka Stupkiewicz-Turek trzymała w ręce zdjęcie ludzkiego płodu. Twój Ruch złożył w Sejmie projekt ustawy, która ma zlikwidować klauzulę sumienia. Działacze Palikota uważają, że klauzula jest zbyt często wykorzystywana przez lekarzy, którzy odmawiają kobietom przeprowadzenia legalnej aborcji.

– Chcielibyśmy zamanifestować i nawołać, żeby lekarze przestali nadużywać klauzuli sumienia w naszym kraju, ponieważ kobiety, my Polki, które płacimy podatki, mamy prawo do świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez NFZ. Są to świadczenia m.in. legalnego dostępu do przerywania ciąży – mówiła Stupkiewicz-Turek.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Protesty Twojego Ruchu przed szpitalami zaczęły się po sprawie prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Prof. Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania w szpitalu aborcji, mimo, że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu.

Prof. Chazan nie wskazał też kobiecie – do czego zobowiązują go przepisy – innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać. Kontrolę w szpitalu przeprowadził NFZ, który na placówkę nałożył karę w wysokości 70 tys. zł. W tej sprawie śledztwo wszczęła także prokuratura.

Prof. Chazan niedawno został odwołany z funkcji dyrektora szpitala przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama