Zdjęcie: Facebook.com / Bitwa o Polskę
Reklama

– Jesteśmy osobami otwartymi, szanującymi inne kultury i nacje – zapewniają rzeszowscy twórcy gry „Bitwa o Polskę”, którą promowano rasistowską i ksenofobiczną grafiką.

O grze „Bitwa o Polskę”, której twórcami są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, napisaliśmy w sobotę. Gra, która w założeniu ma promować patriotyzm, wywołała skrajne reakcje, a szczególnie grafika, która przedstawia muzułmanów jako terrorystów.

„Nawołujecie do agresji i wrogości, wycieracie sobie mordy polskim mundurem” – zarzucał twórcom gry jeden z internautów.  „Stereotypowe postaci z gry niebezpiecznie przypominają styl propagandy, w której przedstawiano Żydów w podobny sposób” – uważa z kolei Ośrodek Monitorowania Zachowań  Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Michał Jeżak, jeden z twórców „Bitwy o Polskę”, cytowany przez oficjalną stronę WSIiZ, tłumaczył, że gra planszowa pozwoli wcielić się w dowódcę polskiej armii i odeprzeć najazd fanatycznych terrorystów. Grą ma rzekomo zwracać uwagę na problem terroryzmu w Europie, “skłonić ludzi do refleksji na temat historii Polski” oraz „wzmacniać nastroje patriotyczne w ciekawy i niespotykany dotąd sposób”.

Zdjęcie: Facebook.com / Bitwa o Polskę
Zdjęcie: Facebook.com / Bitwa o Polskę

Po naszej publikacji twórcy „Bitwy o Polskę” wydali oświadczenie, jednocześnie ksenofobiczna grafika została usunięta z Facebooka.

„(…) Pragniemy jednoznacznie zaprzeczyć wszelkim wypowiedziom i spekulacjom, jakoby nasza gra miała na celu propagowanie nienawiści rasowej czy jakąkolwiek formy dyskryminacji. Gra została opracowana w duchu patriotycznym, w oparciu o formułę konfliktu pomiędzy dwoma stronami, w tym wypadku Polską, na której terenie odbywa się tytułowa bitwa, a wrogiem zewnętrznym” – czytamy w oświadczeniu Michała Jeżaka i zespołu tworzącego „Bitwę o Polskę”.

Jednocześnie twórcy gry twierdzą, że „wróg zewnętrzny” nie został „jednoznacznie zdiagnozowany”. Czyżby? Czym jest więc przedstawianie muzułmanów jako terrorystów?   

„Przyznajemy, że pomysłem do stworzenia tej gry, były zamachy terrorystyczne, które mają miejsce w Europe oraz na Świecie. Jednak nie mamy i nie mieliśmy zamiaru nikogo w tym zakresie wskazywać, jako winnych tego typu działań” – czytamy w dalszej części oświadczenia twórców „Bitwy o Polskę”.

„Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że wszelkie symbole lub grafiki, które wywołują
dyskryminacyjne skojarzenia u niektórych osób, na bieżąco weryfikujemy, w oparciu o sygnały przesyłane do nas, jako twórców.

Na koniec pragniemy zapewnić, że jesteśmy osobami otwartymi, szanującymi inne kultury i nacje. Nie jesteśmy również związani z żadną ideologią, czy ugrupowaniem politycznym. Sama formuła gry opracowana w duchu patriotyzmu, ma głównie za zadanie poprzez rozrywkę kształtować postawy szacunku wobec Polski, jako kraju, który jest naszą Ojczyzną” – dodali na koniec twórcy „Bitwy o Polskę”.

Twórcy gry zapowiedzieli, że jesienią zamierzają zorganizować pierwszy oficjalny turniej w „Bitwę o Polskę” oraz stworzyć oficjalną ligę graczy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: