Zdjęcie: Facebook.com / Bitwa o Polskę

– Jesteśmy osobami otwartymi, szanującymi inne kultury i nacje – zapewniają rzeszowscy twórcy gry „Bitwa o Polskę”, którą promowano rasistowską i ksenofobiczną grafiką.

O grze „Bitwa o Polskę”, której twórcami są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, napisaliśmy w sobotę. Gra, która w założeniu ma promować patriotyzm, wywołała skrajne reakcje, a szczególnie grafika, która przedstawia muzułmanów jako terrorystów.

„Nawołujecie do agresji i wrogości, wycieracie sobie mordy polskim mundurem” – zarzucał twórcom gry jeden z internautów.  „Stereotypowe postaci z gry niebezpiecznie przypominają styl propagandy, w której przedstawiano Żydów w podobny sposób” – uważa z kolei Ośrodek Monitorowania Zachowań  Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Michał Jeżak, jeden z twórców „Bitwy o Polskę”, cytowany przez oficjalną stronę WSIiZ, tłumaczył, że gra planszowa pozwoli wcielić się w dowódcę polskiej armii i odeprzeć najazd fanatycznych terrorystów. Grą ma rzekomo zwracać uwagę na problem terroryzmu w Europie, „skłonić ludzi do refleksji na temat historii Polski” oraz „wzmacniać nastroje patriotyczne w ciekawy i niespotykany dotąd sposób”.

Zdjęcie: Facebook.com / Bitwa o Polskę
Zdjęcie: Facebook.com / Bitwa o Polskę

Po naszej publikacji twórcy „Bitwy o Polskę” wydali oświadczenie, jednocześnie ksenofobiczna grafika została usunięta z Facebooka.

„(…) Pragniemy jednoznacznie zaprzeczyć wszelkim wypowiedziom i spekulacjom, jakoby nasza gra miała na celu propagowanie nienawiści rasowej czy jakąkolwiek formy dyskryminacji. Gra została opracowana w duchu patriotycznym, w oparciu o formułę konfliktu pomiędzy dwoma stronami, w tym wypadku Polską, na której terenie odbywa się tytułowa bitwa, a wrogiem zewnętrznym” – czytamy w oświadczeniu Michała Jeżaka i zespołu tworzącego „Bitwę o Polskę”.

Jednocześnie twórcy gry twierdzą, że „wróg zewnętrzny” nie został „jednoznacznie zdiagnozowany”. Czyżby? Czym jest więc przedstawianie muzułmanów jako terrorystów?   

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„Przyznajemy, że pomysłem do stworzenia tej gry, były zamachy terrorystyczne, które mają miejsce w Europe oraz na Świecie. Jednak nie mamy i nie mieliśmy zamiaru nikogo w tym zakresie wskazywać, jako winnych tego typu działań” – czytamy w dalszej części oświadczenia twórców „Bitwy o Polskę”.

„Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że wszelkie symbole lub grafiki, które wywołują
dyskryminacyjne skojarzenia u niektórych osób, na bieżąco weryfikujemy, w oparciu o sygnały przesyłane do nas, jako twórców.

Na koniec pragniemy zapewnić, że jesteśmy osobami otwartymi, szanującymi inne kultury i nacje. Nie jesteśmy również związani z żadną ideologią, czy ugrupowaniem politycznym. Sama formuła gry opracowana w duchu patriotyzmu, ma głównie za zadanie poprzez rozrywkę kształtować postawy szacunku wobec Polski, jako kraju, który jest naszą Ojczyzną” – dodali na koniec twórcy „Bitwy o Polskę”.

Twórcy gry zapowiedzieli, że jesienią zamierzają zorganizować pierwszy oficjalny turniej w „Bitwę o Polskę” oraz stworzyć oficjalną ligę graczy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama