Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Rzeszów dołącza do miast, które obchodzą Europejski Tydzień Mobilności. Misja niezmienna – nie samym samochodem człowiek żyje. 

Europejski Tydzień Mobilności (16-22 września) to w Rzeszowie od piątku przez tydzień zamknięty dla samochodów plac Farnywyrzucenie (na stałe) część aut z ulicy Jagiellońskiej, a 22 września to Dzień bez Samochodu z bezpłatną komunikacją miejską

PARK(ing) DAY

To nie wszystko. W sobotę (17 września) o godz. 20:00 na parkingu Politechniki Rzeszowskiej przy alei Powstańców Warszawy 12 rozpocznie się nightskating, czyli nocny przejazd na rolkach ulicami miasta pod hasłem „Od nafty do leda”

W niedzielę (18 września) Estrada Rzeszowska organizuje w swojej siedzibie przy ulicy Jagiellońskiej 24 PARK(ing) DAY. Od godz. 12:00 do 16:00 na odwiedzających czekać będzie szereg bezpłatnych atrakcji. 

– DJ set, pokaz filmu z selekcji festiwalu OnArt, strefa relaksu z leżakami, pyszna kawa z RIK Cafe, warsztaty malowania ekotoreb, dla każdego próbki naturalnych kosmetyków Sylveco oraz możliwość zaadoptowania roślinki z Punktu Adopcji Roślin – informuje Estrada.

Dwa spacery z prezydentem

Także w niedzielę akcja #SadzimyRzeszow, czyli wyznaczanie kolejnych miejsc, gdzie będą sadzone drzewa. W spacerze po osiedlu Nowe Miasto weźmie udział prezydent Konrad Fijołek. Spacer rozpocznie się o godz. 10:00 przy ulicy Pelczara (SP nr 23). 

– Przejdziemy aż po most im. Narutowicza. Po drodze będziemy informować o propozycjach na zagospodarowanie terenów zielonych. Wysłuchamy także oczekiwań i pomysłów mieszkańców – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni. 

Z kolei w poniedziałek (19 września) prezydent Fijołek wybierze się na spacer z osobami z niepełnosprawnościami. Motywem przewodnim spaceru będzie likwidacja barier architektonicznych i dostosowanie ulic, chodników do potrzeb niepełnosprawnych.

Spacer rozpocznie się o godz. 17:00, spotkanie przy ratuszu. Uczestnicy przejdą ulicami: Mickiewicza, Targowa, Sobieskiego, Grunwaldzka i Rynek. 

Przesiadaj się i jedź 

We wtorek (20 września) natomiast w Urban Labie (ulica 3 Maja 13), od godz. 10:00 do 13:00, będzie konferencja „Mix & Move. Przesiadaj się i jedź”. Miasto organizuje ją wspólnie z firmą Asseco Data Sytems. Tematem będą alternatywne sposoby podróżowania. 

– Podpiszemy z Politechniką Rzeszowską umowę na opracowanie modelowania transportowego dla naszego miasta na najbliższe lata – zapowiada Konrad Fijołek. Udział w konferencji jest bezpłatny. 

Oprócz wspomnianych wydarzeń, przez cały tydzień, do 22 września, dla uczniów szkół podstawowych i średnich organizowane będą zajęcia na temat elektromobilności, konkursy fotograficzne oraz wiedzy o ruchu drogowym oraz zajęcia sportowe.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama