Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Ponad 60 tys. głosów oddali już rzeszowianie w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim 2022. Głosowanie potrwa jeszcze tylko do piątku do północy.

– Frekwencja jest bardzo dobra. W sieci oddano już ponad 60 tys. głosów, te tradycyjne będą dopiero zliczane, ale szacujemy, że jest ich co najmniej kilka tys. – mówi nam Robert Walawender, miejski radny i przewodniczący komisji ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Oznacza to, że rzeszowianie poprawią wynik z ubiegłego roku. – W ostatnim RBO oddano 60 tys. głosów. Teraz mamy tyle dwa dni przed końcem. Tym razem prawdopodobnie dobijemy do 70 tys. – ocenia Walawender. 

Na głosowanie w RBO 2022 jest czas do piątku, 8 października, do godz. 23:59. Wśród projektów dopuszczonych do głosowania są m.in. stojaki dla rowerów w centrum Rzeszowa, siłownia plenerowa na osiedlu Mieszka I oraz letnie imprezy rolkowe. Pełna lista zgłoszonych projektów dostępna jest – TUTAJ.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 14 i 15 października.

Głosowanie na dwa sposoby

Głos oddać można za pośrednictwem e-karty, która znajduje się – TUTAJ, lub tradycyjnie.

Głosowanie tradycyjne odbywa się w punktach do głosowania. Tych jest pięć. Znajdują się w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Rynek 1 oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w galeriach handlowych: „Nowy Świat”; Millenium Hall; Plaza i Galerii Rzeszów.

Dodatkowo dwa punkty oferują jednocześnie głosowanie tradycyjne i pomoc w głosowaniu elektronicznym. Są to: Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Kopernika 15 oraz Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1.

Projekty w trzech kategoriach

Osoba uprawniona do głosowania może oddać głos na jedno zadanie w każdej z trzech kategorii.

Pierwsza to budowy, modernizacje lub remonty infrastruktury miejskiej (w jej puli znajdzie się 4,1 mln zł), druga to budowy, modernizacje lub remonty infrastruktury osiedlowej (3,28 mln zł), a trzecia – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym (820 tys. zł).

Maksymalna wartość jednego projektu wynosi: w pierwszej kategorii milion zł, w drugiej 200 tys. zł, w trzeciej – 50 tys. zł.

Ogółem w RBO 2022 do podziału jest 8,2 mln zł. To 0,5 proc. wydatków miejskiego budżetu za ostatni rok.
 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama