Uczcili 76. rocznicę likwidacji rzeszowskiego getta. “Nie” dla neonazizmu [ZDJĘCIA]

16
Reklama

Około 100 osób przeszło w niedzielę w Marszu Żywych, który upamiętnił 76. rocznicę likwidacji rzeszowskiego getta. 

 

Marsz odbył się już po raz 16. Wzięła w nim udział po raz kolejny Judit Elkin, która specjalnie do Rzeszowa przyleciała z USA. Judit Elkin ocalała z Holocaustu, jej rodzice, także dzięki pomocy Polaków, zdołali uciec do Związku Radzieckiego, ale w rzeszowskim getcie zginęło jej blisko 80 krewnych.

Marsz Żywych stanął pod znakiem zapytania, gdy w niedzielę rano nad Rzeszowem rozpętała się burza. Na szczęście popołudnie było już słoneczne, ale nawet nie deszcz nie przeszkodziłby w upamiętnieniu 76. rocznicy likwidacji rzeszowskiego getta.

– Tu wtedy były gorsze dni i ludzie szli. Nie wiedzieli, gdzie idą, nie wiedzieli, co będzie za pół godziny, za godzinę – wspominała ofiary Holocaustu Judit Elkin. 

Mieć pokolenia ludzi wrażliwych

Uczestnicy Marszu Żywych upamiętnili wydarzenia z 7 lipca 1942 roku, gdy hitlerowcy dopuścili się haniebnej likwidacji getta, w którym przebywało około 25 tysięcy Żydów z Rzeszowa i przywożonych z okolic.

Na XVI-wiecznym cmentarzu żydowskim na placu Ofiar Getta naziści zgromadzili Żydów, a potem ulicami Kopernika, Grunwaldzką, plac Farny, Moniuszki, Pułaskiego wyprowadzili ich do stacji towarowej Rzeszów Staroniwa, skąd Żydów wywożono do obozu zagłady w Bełżcu. 

“Niemcy poganiali ludzi, bili pałkami, zmuszali do biegu, który przy ich stanie zdrowia był rzeczą niemożliwą. Każdy, kto upadł, zostawał zabity strzałem” – napisał w książce „Gehinom znaczy piekło” Moshe Oster, który jako 13-letni chłopiec był świadkiem bestialstwa hitlerowców. Fragmenty książki podczas Marszu Żywych czytał Jan Niemiaszek z Polskiego Radia Rzeszów. 

– To powinna być lektura w naszych szkołach. Młodzi ludzie powinni się tego uczyć. To niesamowicie istotne, żebyśmy mieli pokolenia ludzi mądrych, myślących i wrażliwych – podkreślał Mirosław Kędzior, współorganizator Marszu Żywych.  

Historia straszna i święta

Likwidację rzeszowskiego getta przeżyło tylko 200 Żydów. Uczestnicy Marszu Żywych, wśród których był m.in Henryk Wolicki, wiceprezydent Rzeszowa, przeszli trasę ofiar tylko w odwrotnym kierunku. 

– Często zastanawialiśmy się, czy nie przerwać Marszu i nie powiedzieć: “Dość”. Ale jestem przerażony, kiedy widzę przejawy odradzającego się antysemityzmu, neonazizmu, gdy widzę młodych ludzi maszerujących ulicami Warszawy i wykonujących gesty “Heil Hitler”  – mówił Mirosław Kędzior. 

– To dodaje mi skrzydeł, by mówić o historii – strasznej, ale też świętej. O tych niewinnych ludziach, którzy szli ulicami Rzeszowa. To swego rodzaju droga krzyżowa. Jeśli chcemy widzieć Jezusa Chrystusa, który szedł i cierpiał, to właśnie tutaj można go zobaczyć – podkreślał Kędzior. 

Zapowiedział, że Marsz Żywych będzie się odbywał także w kolejnych latach. Według Mirosława Kędziora na ulicach polskich miast coraz częściej można zobaczyć młodych ludzi, którzy w swojej filozofii odwołują się do retoryki hitlerowskich Niemiec. – To same zachowanie, ten sam sposób myślenia, to samo szkalowanie – uważa Kędzior. 

Człowiek nigdy nie umiera do końca

Na placu Ofiar Getta, gdzie znajduje się Kamień Pamięci z tablicą upamiętniającą zniszczony przez hitlerowców cmentarz żydowski, Henryk Wolicki odczytał list Tadeusz Ferenca, prezydenta Rzeszowa. 

“Upamiętnienie tragicznych losów Żydów, których niemiecki okupant skazał na zagładę, jest wyrazem w pełni człowieczeństwa i pochylenia głowy nad naszymi sąsiadami i braćmi” – napisał w liście do uczestników Marszu Tadeusz Ferenc. “Maszerując w odwrotnym kierunku potwierdzacie, że człowiek nigdy nie umiera do końca, że pozostaje w indywidualnej, zbiorowej pamięci następnych pokoleń” – dodał prezydent Ferenc.

Uczestnicy Marszu Żywych złożyli kwiaty przed Kamieniem Pamięci, zapalili znicze i położyli symboliczne kamienie.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

16 KOMENTARZE

 1. I ile jeszcze, to wiekopomne wydarzenie, wisieć będzie na tej stronie”? Dobrze, byli sobie, przeszli w marszu (choć na pewno nie wszyscy, bo na zdjęciach kilku twarzy mi brakowało, ale pewnie tych, których już dziadkowie przybrali polskie nazwiska i są Polakami pełną gębą), więc po co ta ciągła promocja? Ostatecznie holocaust nie był największym problemem Polaków w II Wojnie Światowej, ponieważ z naszymi rodakami okupant też nie postępował łaskawie. Masowe przesiedlenia, obozy koncentracyjne i miejsca zagłady – tego mamy nie pamiętać? Tylko jude odczuli skutki tamtej wojny?

 2. człowieku to jest portal informacyjny,wszystkie media o tym pisaly,dotyczylo to rowniez ziem woj podkarpackiego,gineli Żydzi,Ormianie również przez chory szowinizm

 3. czytam was i szanuje za poglady, dlaczego nie napisaliscie o tym ohydnym ludobojstwie dokonanym przez ukrainskich nacjonalistow,dotknelo to rowniez ziemie woj podkarpackiego

  czegos sie baliscie???

 4. Problem w tym że skrzyknięcie kilku znajomych i nieznajomych pod hasłem Wołynia od razu w przestrzeni publicznej nacechowane jest tzw. radykalną prawicą. W polska lewica ten temat całkiem odpuściła. I to jest przykre.

 5. Całe wieki lichwy, wyzysku miejscowych, spekulacji no to mieli na co sami sobie “zapracowali”.

  A z lekcji jak widzę nie wyciągnęli wniosków. Może nie za naszego życia ale holokaust jeszcze się powtórzy.

 6. A sprawdź sobie kto oskarżał i skazywał Pileckiego. Sami prawdziwi Polacy, w dodatku byli żołnierze i oficerowie AK. I ma to jakieś znaczenie? Jak durnym pałom przemówić do rozsądku i wytłumaczyć, że łajdak nie ma narodowości?

 7. Jaki problem trzeba było skrzyknąć znajomych i nieznajomych i cos zrobić,żeby uczcic pamięć a nie marudzic przed kompem oni pamietali i zorganizowali i co mieli jeszcze zrobic za ciebie?

 8. Pozdrawiam młoda, ładną blondynkę która szła zaraz za facetem niosącym żydowska flagą na ramieniu – masz piękny uśmiech

 9. Źródło źródłem ale autorem słów córka polskiego bohatera 😉 nie ważne dla kogo się wypowiada ale ważne co mówi. Wprost odwrotnie niż lewackie oczekiwania – nie ważne co piszą/ mówią – jeśli to tvn24, Newsweek czy gazeta wyborcza to bez zadawania żadnych pytań, lewusy ślepo wierzą we wszystko 🙂

 10. Kto zabił generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” – generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego w 1953 roku?

  Co o mordercach mówi Jego córka?
  __________________________________

  “… Oto pełna wypowiedź córki „Nila”: „Dla mnie to jest niepojęte. Człowieka powieszono, ale winnych nie ma. Śledczy żyją i ta pani prokurator też żyje, nie mówię już o tych, którzy umarli. Przeważnie to byli sędziowie i prokuratorzy POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO.

  Ja twierdzę, że gdyby mój ojciec był Żydem i Polacy by go tak skazali, to ci Polacy dawno by już byli osądzeni. A ponieważ jest odwrotnie – mamy to, co mamy”. Pani Maria, mówiąc te słowa, miała na myśli – o czym wielokrotnie mówiła także na różnych spotkaniach publicznych – niezwykłą skuteczność Żydów …”

  źródło:
  http://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/zniewazyl-corke-nila/

 11. Precz z nazizmem, faszyzmem, marksizmem, komunizmem, bolszewizmem, lewactwem i pedalstwem – wszystkie choroby trzeba leczyć!

Comments are closed.