Uczniowie z Podkarpacia na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o UE

Jan Sobuś z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Aleksander Hycnar z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie znaleźli się na podium finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. 

 

Olimpiada „Gwiezdny Krąg”  to jedna z najbardziej prestiżowych olimpiad dotyczących integracji europejskiej. W tym roku odbyła się już po raz 15, jak co roku, finał był w Słupsku. W najlepszej „12”, która walczyła o prestiżowe nagrody, znalazło się aż dwóch reprezentantów Podkarpacia: Jan Sobuś z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Aleksander Hycnar z IX LO w Rzeszowie. Obaj zajęli miejsce na podium.

Olimpiada „Gwiezdny Krąg” skierowana jest do uczniów szkół średnich, a organizatorami są Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Parlament Europejski Biuro w Polsce, Sieć Informacyjna Europe Direct w Polsce oraz Słupski Instytut ds. Młodzieży. Konkurs składa się z trzech etapów – szkolnego, regionalnego i ogólnopolskiego.

– Regionalny etap olimpiady w naszym województwie od wielu lat jest koordynowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Po raz pierwszy w finale znalazł się nie jeden, lecz dwóch przedstawicieli Podkarpacia – Jan Sobuś i Aleksander Hycnar – cieszy się Sylwia K. Mazur, przewodnicząca komisji konkursowej etapu regionalnego, na co dzień pracująca w PIE ED – Rzeszów.

W całym kraju udział w przedsięwzięciu wzięło 2739 uczennic i uczniów, a do ścisłego finału przeszło 12 osób. To właśnie w tej „dwunastce” znalazło się dwóch reprezentantów Podkarpacia. Był to pierwszy raz, kiedy reprezentanci regionu znaleźli się w ścisłej czołówce tego prestiżowego konkursu.

W ogólnopolskim etapie Olimpiady finalistki i finaliści zmierzyli się zarówno z częścią ustną, jak i testową. Ponadto uczestniczyli w debacie. Wszystkie etapy były ocenianie przez wybitnych ekspertów ds. Unii Europejskiej. Gala finałowa odbyła się 6 grudnia br. w zabytkowej sali ratusza miejskiego w Słupsku. To w jej trakcie wyłoniono zwycięzców.

– Podkarpacie może być dumne, gdyż w tegorocznej edycji nasi reprezentanci znaleźli się na drugim i trzecim miejscu podium. Ponadto, z moich rozmów z organizatorami olimpiady, podczas gali finałowej wynika, że przedstawicielowi łańcuckiego II LO niewiele brakło do wygrania całego konkursu – podkreśla Dominik Łazarz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct przy WSIiZ w Rzeszowie

Jan Sobuś, który zajął drugie miejsce, jest uczniem klasy trzeciej o profilu humanistycznym z elementami wiedzy o prawie i bezpieczeństwa narodowego II LO w Łańcucie. Zdobywca trzeciego miejsca, Aleksander Hycnar jest uczniem pierwszej klasy na dwujęzycznym profilu ekonomiczno-menedżerskim z rozszerzoną matematyką, geografią i WOS w IX LO w Rzeszowie.

– Z Olimpiady Wiedzy o UE wyniosłem wiele cennych wiadomości, które przydać mi się mogą w codziennym życiu. Poza tym, ta olimpiada, z uwagi na odbywającą się w ramach finałowego etapu debatę i odpowiedzi ustne, daje znakomitą możliwość poćwiczenia wystąpień publicznych – mówi Jan Sobuś.

I dodaje: – Jestem osobą, która od kilku lat interesuje się tematyką społeczno-polityczną. Szczególnie interesuje mnie proces integracji europejskiej, będący swoistym fenomenem, dzięki któremu kontynent europejski, w przeszłości targany ciągłymi wojnami, jest dzisiaj oazą pokoju i współpracy.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęło kilkunastu polskich posłów do Parlamentu Europejskiego m.in. Janusz Lewandowski, Robert Biedroń, Krzysztof Hetman, Ryszard Legutko, Radosław Sikorski i Janina Ochojska. Tegoroczna edycja Olimpiady była szczególna, ponieważ przypadła na rok, w którym obchodziliśmy 15. rocznicę wstąpienia Polski do UE. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama