W nocy z 27 na 28 września będzie można zobaczyć superksiężyc. Nastąpi jego całkowite zaćmienie.

Superksiężyc będzie można obserwować między godzinami 2:00 a 6:00 rano. Samo zaćmienie rozpocznie się o godz. 4:11 i będzie trwało do 5:23. W czasie niesamowitego zaćmienia Ziemia przesunie się dokładnie pomiędzy Słońcem i Księżycem. Na naszego satelitę rzuci cień o kolorze zardzewiałej czerwieni. Ostatnie raz z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia 33 lata temu. Kolejne może się powtórzyć, ale nie tak szybko – dopiero w 2033 r.

W czasie okrążania globu Księżyc zbliża się i oddala od naszej planety. Z niedzieli na poniedziałek nasz satelita będzie na tyle blisko Ziemi, że będzie wyglądał na większy nawet o 14 procent i 30 procent jaśniejszy niż zwykle jest widoczny.

Księżyc będzie także zmieniał swój kolor. Ziemia nie rzuci całkowicie cienia na Księżyc, ponieważ niektóre światła będą sączyć się wokół krawędzi planet i będą filtrowane przez atmosferę naszej planety, która pozwala przedostać się światłu o większej długości fali.

Jak informuje serwis Wiedzoholik.pl, dzięki temu widziany przez nas Księżyc, będzie miał kolor czerwony. To zjawisko zwiastuje nastanie równonocy jesiennej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W czasie zaćmienia będziemy mogli zobaczyć całą pierwszą część fazy półcieniowej, kiedy Księżyc trochę pociemnieje. Później zobaczymy fazę całkowitą, gdy Słońce zostanie całkowicie przysłonięte przez naszą planetę i Księżyc nie będzie bezpośrednio oświetlany przez Słońce.

– Najciekawsza faza zaćmienia będzie widoczna tuż nad ranem, nisko nad północno-zachodnim horyzontem. Warto więc znaleźć miejsce, gdzie ani budynki, ani drzewa, czy wzniesienia nie będą nam zasłaniały widoku. Warto wstać przed wschodem Słońca i zobaczyć to niesamowite zjawisko na własne oczy! – zachęcają pasjonaci astronomii.

TUTAJ zobaczycie zdjęcia z obserwacji Krwawego Superksiężyca, które przesłali nam nasi Czytelnicy.

(kaw)

Reklama