Zdjęcie: Materiały prasowe Muzeum-Zamku w Łańcucie

Oranżeria i Ujeżdżalnia Muzeum Zamku w Łańcucie przekształci się nowoczesne, multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Pierwsi goście nowa odsłonę tych dwóch miejsc będą mogli zobaczyć wiosną 2021 roku. 

W Centrum mają znajdować się nowe przestrzenie ekspozycyjne i edukacyjne, które będą bazować na nowinkach technologicznych, np. prezentacjach holograficznych 2D i 3D, podłodze interaktywnej, prezentacjach interaktywnych do urządzeń dotykowych, czy sterowanych gestem.

– W Oranżerii zostanie zainstalowany Słownik Terminologiczny Sztuk Pięknych oraz Słownik Sztuki Ogrodowej, prezentujący trzy główne style ogrodowe: renesansowy, barokowy oraz angielski. Będzie można również odbyć wirtualny lot balonem Jana Potockiego, obrazujący domniemamy lot nad Łańcutem – wyjaśnia Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum w Łańcucie. 

– W Centrum znajdzie się także instalacja scenograficzna kopii frontowej teatru łańcuckiego i teatrów Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych – dodaje. 

W Ujeżdżalni natomiast zostanie zgromadzona i zaprezentowana kolekcja ok. 70 zabytkowych pojazdów, umieszczonych na trzech poziomach ekspozycyjnych. W Centrum Edukacji Tradycji będą realizowane zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych.

Obecnie w Oranżerii wykonano już połowę prac renowacyjnych m.in. związanych z podbijaniem fundamentów, wykonaniem izolacji pionowej ścian fundamentowych. Zrealizowano także wszystkie roboty rozbiórkowe, wykonano szyb windowy, część klatek schodowych.

Zdjęcie: Materiały prasowe Muzeum-Zamku w Łańcucie

– Turyści mogą dostrzec efekty prac na elewacji, której przywrócono pierwotny kolor. Wykonano także roboty związane z przebudową stropu i sufitu poddasza – wylicza Garbulińska-Charchut. 

W czasie prac remontowo-konserwatorskich i wykopów w poziomie piwnic odkryto piec oraz kanały grzewcze. Będzie je można obejrzeć po zakończeniu robót – zostaną wyeksponowane. W ich otoczeniu znajdzie się szatnia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W ramach prowadzonych prac dokonano także rozbiórki oraz wykonano nowy strop łączący budynek Oranżerii z Zamkiem. Zrealizowano także prace z zakresu wentylacji, układu chłodniczego na poddaszu, a także dotyczące robót elektrycznych.

W Ujeżdżalni wykonano m.in. większość prac rozbiórkowych, podbicia fundamentów pod ścianami poprzecznymi, płytę fundamentową hali głównej, a także przeprowadzono prace na dachu i ułożono instalacje termiczną stropu poddasza oraz podłogę z desek.

– Wykonano większą część robót związanych z renowacją drewnianego sufitu nad halą główną, oczyszczono też i przygotowywano do malowania okładzinę sufitową z desek – wylicza Garbulińska-Charchut. 

Modernizacja Oranżerii i Ujeżdżalni oraz utworzenie Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego to koszt 32 mln zł, z czego ponad 22 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 700 tys. zł z budżetu państwa, a ponad 8 mln zł to pieniądze od marszałka podkarpackiego. 

Prace mają zakończyć się pod koniec 2020 roku. Pierwsi goście w Centrum Edukacji Tradycji mają pojawić się wiosną 2021 roku. 

oprac. (jg)

Zdjęcie: Materiały prasowe Muzeum-Zamku w Łańcucie

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama