Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

W tym roku Ukrainę wybrano jako temat przewodni szóstej edycji Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Jeśli czujesz, że to twój „klimat” zgłoś swój projekt, który będziesz mógł realizować podczas tego wydarzenia.

Tegoroczna edycja Wschódu Kultury – Europejskiego Stadion Kultury odbędzie się w dniach 22-24 czerwca. Tematem przewodnim szóstej już edycji WK ESK będą nasi wschodni sąsiedzi – Ukraina.

– Festiwal jest ciekawy, bo przedstawia różnorodność i wspólnotę kulturową centralno-wschodniej Europy. To impreza, która wpisała się w kalendarz kulturalny w Polsce. Reprezentuje sobą racjonalne i cywilizowane podejście do międzykulturowości. Dzięki Wschodowi Kultury otwieramy się  na treści nie zawsze w Polsce znane, często bardzo cenne dla szerokiej publiczności – mówił w 2017 o ESK prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Europejski Stadion Kultury jest częścią projektu Wschód Kultury, w którym, oprócz Rzeszowa, dotychczas uczestniczyły dwa inne miasta: Białystok i Lublin.

Dlaczego ESK jest znane i lubiane w Polsce? Po pierwsze dzięki Koncertowi Głównemu, który zawsze odbywa się na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej. Jego zasada jest taka: koncert zawsze otwiera artysta, który w minionym roku odniósł jakiś znaczący sukces, później na scenie pojawiają się polsko zagraniczne duety i na końcu występuje gwiazda wieczoru. W 2017 roku był nią brytyjski zespół The Kooks. Na koncercie bawiło się ponad 40 tys. osób

Po drugie, dzięki imprezom towarzyszącym, które budują atmosferę, zaspokajacą głód kultury w mieście. Tych wydarzeń z roku na rok jest coraz więcej. Aby w tym było podobnie ratusz ogłosił konkurs na projekty, które będzie można realizować podczas Wschodu  Kultury.

Realizowane zadania powinny polegać na przygotowaniu i realizacji projektów artystycznych z uwzględnieniem w szczególności zagadnień dotyczących Ukrainy w dziedzinach m.in. teatr, literatura (w tym poezja), muzyka, taniec (w tym balet), fotografia, sztuki wizualne, animacje (w tym dla dzieci), performance itp.

Na zrealizowanie projektów ramach ESK 2018 można otrzymać dotację od 10 tys. zł do 40 tys. zł. Trzeba pamiętać, że składane propozycje projektów muszą być zrealizowane w dniach 1 kwietnia – 31 sierpnia br. – przygotowanie projektu, realizacja wydarzeń, rozliczenie.

Swoje propozycje można składać do 15 lutego osobiście w siedzibie ratusza (ul. Rynek 1), sekretariacie Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki (Rynek 11, I piętro, pokój nr 5), w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa zlokalizowanych w Galerii Nowy Świat, Millenium Hall, Plaza, Galerii Rzeszów.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama