Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

– To, co zobaczyłem przekroczyło moje najśmielsze wyobrażenia na temat tego, co na przestrzeni kilku lat w Rzeszowie się zmieniło. Bardzo mnie te zmiany zaskoczyły – mówił Ban Zhongbo, sekretarz Komunistycznej Partii Chin.

W rzeszowskim ratuszy gościła w czwartek sześcioosobowa delegacja z chińskiego miasta Fángchénggǎng. Celem tej wizyty było podpisanie deklaracji kontynuującej dalszą współpracę między miastami, która trwa już od 2011 roku.

– Wzajemne relacje między miastami służą przede wszystkim temu, aby każda strona  zrozumiała drugą stronę. To ograniczy niebezpieczeństwo wszelkich konfliktów. Marzy mi się świat zdominowany przez współpracę, a nie przez spory i wojny – stwierdził Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, który miał okazję gościć w Fángchénggǎng.

– Kontakt, słuchanie ludzi, rozglądanie się po całym świecie, aby wiedzieć, co się dzieje i przenosić to do naszego miasta oraz otwarcie na innych jest bardzo ważne – stwierdził z kolei Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, wspominał natomiast wizytę w  Fángchénggǎng, jako czas inspiracji, dzięki której w Rzeszowie wprowadzono parę ciekawych rozwiązań. Jedno z nich znajdziemy w pasie zieleni przy al. Kopisto, gdzie nasadzono zieleń rodem z chińskiego partnerskiego miasta.

Kolejne możemy zaobserwować spoglądając na latarnie – to, że przy każdej ulicy znajduje się oświetlenie innej wielkości i kształtu to efekt wizyty w Fángchénggǎng. Ponadto od kilku lat w rzeszowskich przedszkolach dzieci uczą się języka chińskiego. 

– Mam nadzieję, że to dzisiejsze podpisanie umowy o współpracy naszych miast pozwoli nam na lepsze poznanie się i większą wymianę doświadczeń w różnych dziedzinach – mówi Marek Ustrobiński.

Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie
Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie

Stolicą Podkarpacia nie mniej byli zachwyceni nasi azjatyccy goście, którzy zanim pojawili się w ratuszu, przez dwie godziny zwiedzali Rzeszów. Zobaczyli m.in. Politechnikę Rzeszowską, Uniwersytet Rzeszowski, strefy ekonomiczne Rzeszowa oraz największe inwestycje, jak np. budowa łącznika z drogą ekspresową S19

– To, co zobaczyłem przekroczyło moje najśmielsze wyobrażenia na temat tego, co na przestrzeni kilku lat w Rzeszowie się zmieniło. Bardzo mnie te zmiany zaskoczyły – mówi Ban Zhongbo, sekretarz Komunistycznej Partii Chin.

Na zagranicznych gościach szczególne wrażenie zrobiły trzy sprawy: bardzo szybki rozwój Rzeszowa pod kątem budowy nowych dróg, autostrad i mostów, wzrost populacji Rzeszowa, co w przypadku polskich miast jest ewenementem, oraz stawianie na innowacje.

Chiński sekretarz był również pod wrażeniem tego, z jakim poważaniem władze miasta traktują swoich mieszkańców oraz, że Rzeszów to tak prężnie rozwijający się ośrodek akademicki.

– Ludziom w Rzeszowie żyje się tak dobrze i miasto się rozwija tak szybko, bo prezydent i jego pracownicy dbają o nie, i to jest coś, co chcielibyśmy przenieść na nasz grunt – zapowiedział Ban Zhongbo.

Chińczycy mają nadzieją, że współpraca z Rzeszowem będzie się szczególnie rozwijać  na gruncie wymiany osób w sferze kultury i edukacji oraz zostanie wzmocniona wymiana handlowa. Ban Zhongbo obiecał również, że będzie promował Rzeszów w Chinach wśród przedsiębiorców jako dobre miejsce do inwestowania.

Na zakończenie spotkania chiński sekretarz zaprosił również do odwiedzin Fángchénggǎng. – Jak szeroki jest morski brzeg naszego miasta, tak my szeroko rozwieramy ramiona, aby Rzeszów przywitać u nas – powiedział na zakończenie Ban Zhongbo.

Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie
Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.