Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Pomoc psychologiczną i medyczną, dostęp do szczepień, wakacyjne atrakcje zapewni miasto Rzeszów dzieciom ukraińskich uchodźców. UNICEF na ten cel przekazał stolicy Podkarpacia około 10 mln zł.

Umowę w tej sprawie w środę podpisano w ratuszu. UNICEF, czyli najbardziej znana organizacja na świecie pomagająca dzieciom, wesprze miasto w rozwiązaniu kryzysu uchodźczego. Nie tak dawno UNHCR, działający przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, otworzył w Rzeszowie przy ulicy Podkarpackiej Centrum Wsparcia dla Uchodźców.

Teraz przyszedł czas na UNICEF. Umowę w imieniu organizacji podpisał Rashed Mustafa Sarwar, starszy koordynator UNICEF ds. sytuacji kryzysowych na rzecz uchodźców w Polsce. W imieniu miasta pod umową podpis złożył Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Na jej mocy miasto otrzyma od światowej organizacji około 10 mln zł. 

Pieniądze w duże mierze zostaną wydane na ochronę zdrowia oraz edukację dzieci i młodzieży ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli w Rzeszowie schronienie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W szczytowym momencie w stolicy Podkarpacia było około 100 tys. uchodźców, którzy mieli zapewniony nocleg i wyżywienie przed dalszą podróżą. 

Wielu uchodźców zostało w Rzeszowie i to im potrzebna jest dalsza pomoc. Do rzeszowskich przedszkoli, podstawowych i szkół średnich zapisano ponad 1000 ukraińskich dzieci. – Najwięcej w szkołach podstawowych: około 700, najmniej w szkołach średnich: ok. 200 – mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. 

Rashed Mustafa Sarwar twierdzi, że UNICEF na długo zapamięta, w jaki sposób mieszkańcy i władze Rzeszowa pomagają uchodźcom. Organizacja szybko znalazła wspólny język z miastem w zakresie niesienia pomocy ukraińskim uciekinierom. Pieniądze od UNICEF-u zostaną wykorzystane na pomoc psychologiczną, zdrowotną, zakup szczepionek. 

Część pieniędzy będzie również wydana na organizację letnich atrakcji dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. – Każde dziecko, które znajdzie się w Polsce, zostanie zaopiekowanie, znajdzie wsparcie ze strony naszej organizacji, jak i ze strony miasta – mówił w ratuszu Rashed Mustafa Sarwar i przypomniał, że UNICEF pomoc niesie w ponad 190 krajach.

– Rzeszów powoli staje się elementem siatki polskich miast gdzie pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Nie musimy tworzyć nowych rozwiązań i ścieżek, wiemy co mamy robić wspólnie z prezydentem Rzeszowa i jego zespołem – zapewniał Mustafa Sarwar. Przed podpisaniem umowy, UNICEF ustalał z miastem, czego najbardziej potrzeba uchodźcom. 

– Ich sytuacja stale się zmienia. Część osób wróciła na Ukrainę, inni wciąż chronią się u nas. Jest także spora grupa, która pozostawiła tutaj dzieci, aby były bezpieczne, ale pozostawały jednocześnie stosunkowo blisko domu – mówi prezydent Konrad Fijołek. – Naszym obowiązkiem jest im pomóc – dodaje. 

Najmłodsi Ukraińcy będą mogli uczestniczyć m.in. w półkoloniach, warsztatach kulturalnych i animacjach. – Chcemy pomóc w integracji naszych gości z mieszkańcami miasta, aby od września dzieci poszły bez obaw do szkół. Będą potrzebni dodatkowi opiekunowie – twierdzi prezydent Fijołek.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama