Zdjęcie: Mateusz Bral / Materiały organizatorów
Reklama

Od 17 do 28 sierpnia w Rzeszowie potrwają autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży w ramach projektu Brave Kids. Udział w nich jest bezpłatny. 

Brave Kids powrócił w nowej formule. Tym razem bez gości z zagranicy, lecz wciąż z różnorodnością i elementami wielokulturowymi znanymi z poprzednich edycji. Brave Kids to projekt artystyczno-edukacyjny, umożliwia rozwijanie talentów i współpracę na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, dlatego próżno szukać drugiego takiego wydarzenia w Polsce.

Żaden inny projekt dla najmłodszych nie kultywuje idei różnorodności tak mocno jak ten.

Tegoroczna edycja Brave Kids jest realizowana w siedmiu miastach Polski: Rzeszowie, Wrocławiu, Warszawie, Obornikach Śląskich, Gdańsku, Wałbrzychu i Przemyślu. Jednym z jego elementów są autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży, które w Rzeszowie potrwają od 17 do 28 sierpnia.

W tym czasie uczestnicy półkolonii stworzą spektakl, który najpierw zaprezentują w Rzeszowie na festiwalu Wschód Kultury. Będzie to pokaz plenerowy na bulwarach. Później pojadą na wielki finał do Wrocławia, gdzie spotkają się z innymi uczestnikami z poszczególnych miast biorących udział w tegorocznej edycji. Razem wystąpią w pokazie „Brave Kids pod wrocławskim niebem”.

Taniec, ruch, teatr

W Rzeszowie młodzież będzie się uczyć w Młodzieżowym Domu Kultury. Zwykle to zajęcia zawierające elementy tańca, ruchu i teatru. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy po kilkanaście osób. Jedną z nich stworzy zespół teatralny MDK, drugą – uczestnicy indywidualni od 8 do 17 lat. Zgłoszenia przyjmowane są TUTAJ oraz mailowo: justyna@bravefestival.pl. Półkolonie są bezpłatne.

– Zapraszamy dzieci i młodzież bez względu na predyspozycje i umiejętności. Warsztaty są dla każdego. Ideą Brave Kids jest to, że młodzież uczy siebie nawzajem, a nad wszystkim czuwają profesjonalni instruktorzy artystyczni – zachęca Justyna Warecka, koordynator projektu w Rzeszowie.

Do każdej grupy przydzielona zostanie dwójka lub trójka instruktorów. Na obecną chwilę gotowość do pomocy zgłosili: Mateusz Godlewski, Justyna Król i Diana Jonkisz. Rzeszów bierze udział w Brave Kids już po raz trzeci. W poprzednich edycjach uczestniczyli goście z zagranicy, bo taka jest tradycyjna formuła wydarzenia. Ten rok jest nieco inny, ale nie jest pozbawiony elementu wielokulturowego.

– Zaplanowaliśmy wirtualne spotkania z grupami artystycznymi ze świata, które brały udział w poprzednich edycjach, by wymieniać się zadaniami i doświadczeniami – informuje Justyna Warecka. – Różnorodności poszukujemy także w innych wymiarach. W naszym mieście bierze udział także młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi z grupy Rytm – dodaje.

Rzeszowską edycję Brave Kids wspiera stowarzyszenie „W krainie źródeł”. Pieniądze na organizację wydarzenia w całej Polsce pochodzą z dotacji uzyskanej przez inne stowarzyszenie – Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia. – Dzięki pieniądzom wspieramy lokalnych artystów i organizacje, takie jak stowarzyszenie „W krainie źródeł” – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Uznanie na całym świecie

W 10 dotychczasowych edycjach Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. 

Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: