Uniwersytet Rzeszowski przebuduje swój główny budynek przy alei Rejtana

Reklama

Nowa elewacja i Sala Senatu, dodatkowe piętro oraz modernizacja dwóch auli – tak zapowiada się przebudowa głównego budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego, którą oszacowano na kilkanaście milionów złotych. 

 

Uniwersytet Rzeszowski postanowił zabrać się za przebudowę głównego budynku uczelni (A1) przy al. Rejtana, gdzie znajduje się m.in. biuro rektora. To będzie pierwszy tak duży lifting tego obiektu. Do tej pory wykonywano jedynie drobne prace remontowe.

– Planowana inwestycja nie zakłada zasadniczych zmian funkcjonalnych w budynku. Głównym jej celem jest dostosowanie części audytoryjnej i administracyjnej do obecnych standardów użytkowych, jakimi powinny cechować się tego typu obiekty – przekazuje dr Maciej Ulita, rzecznik UR.

– Centralna część uczelni pozostanie w tym samym miejscu. Jedynie jej funkcja będzie bardziej rozbudowana, nowoczesna i przyjazna użytkownikom, również osobom niepełnosprawnym. W obiekcie zostaną wykorzystane nowoczesne technologie i instalacje których zadaniem jest ograniczenie kosztów użytkowania – dodaje.

W budynku rektoratu zostaną przebudowane dwie znajdujące się w nim aule. Mają przede wszystkim zyskać lepszą akustykę i nowocześniejszy wygląd. Ponadto, zwiększy się także w nich ilość miejsc siedzących.

Aula, w której zwykle odbywa się inauguracja roku akademickiego, po przebudowie będzie miała 332 miejsca i 19 rzędów. Zyska także nowy podwieszany sufit. Mała aula z kolei będzie miała po przebudowie 163 miejsca rozmieszczone w 13 rzędach. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zostanie także przebudowane skrzydło wschodnie budynku, czyli miejsce gdzie znajduje się rektorat. Po przebudowie zmieni się układ pomieszczeń, tak aby był bardziej funkcjonalny i dopasowany do aktualnych przepisów przeciwpożarowych oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych. 

Ponadto, zostanie dobudowane także dodatkowe piętro. Tam, nad obecnym wejściem głównym, powstanie m.in. nowa Sala Senatu, która pomieści około 100 osób. Budynek rektoratu będzie również docieplony oraz zyska nową elewację. Szacowana wartość inwestycji to kilkanaście milionów złotych.

– Mamy nadzieję, że przebudowę uda się rozpocząć jeszcze w tym roku kalendarzowym. Chcielibyśmy, aby budynek był gotowy na inaugurację roku akademickiego 2021/2022, ale zdajemy sobie sprawę, że skala przedsięwzięcia jest na tyle duża, że prace mogą potrwać dłużej – przekazuje dr Ulita. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama