Uniwersytet Rzeszowski przejął szpital przy Szopena. Czarnek wręczył czeki [FOTO]

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie zmienia właściciela. Od nowego roku jego zarządcą będzie Uniwersytet Rzeszowski.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Umowę w sprawie przejęcia szpitala podpisali w środę, 28 grudnia w Rzeszowie prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki oraz wicemarszałek Piotr Pilch.

Rzeszów daje przykład 

Do tej pory szpital podlegał samorządowi województwa. Uniwersytet potrzebował go, żeby kształcić studentów na kierunku lekarskim i rozpocząć budowę szpitala w Świlczy. 

– To wielka chwila, rozpoczynamy nowy etap, ale ten nowy etap jest kontynuacją tego co robiliśmy do tej pory – powiedział prof. Sylwester Czopek.

– Doprowadzimy do budowy nowego dużego, znakomicie wyposażonego szpitala uniwersyteckiego, który nie tylko będzie służył podnoszeniu wiedzy medycznej, prowadzeniu badań, ale będzie wysoko wyspecjalizowanym zakładem leczniczym – podkreślił prof. Czopek.

O konsekwencji, zwłaszcza w uzupełnienia kadry lekarskiej, mówił minister edukacji Przemysław Czarnek, które specjalnie z tej okazji przyjechał w środę do Rzeszowa.

– To jest to, czego potrzebujemy w każdym województwie. Brakuje nam kilkudziesięciu tysięcy lekarzy. Rzeszów daje przykład jak to robić – powiedział Czarnek. UR wykształcił do tej pory 180 lekarzy, z czego 70 proc. pracuje na Podkarpaciu. 

Historyczny moment 

Minister Czarnek w środę wręczył rektorowi UR dwa symboliczne czeki. Jeden, o wartości 3,4 mln zł na „utrzymanie aparatury naukowo-badawczej”, drugi na kwotę 4 mln zł, UR będzie mógł go wykorzystać na rozwój kierunku lekarskiego.

– To jest tylko na początek dokumentacji, żeby uzyskać odpowiednie pozwolenia i rozpocząć budowę – powiedział minister edukacji, twierdząc, że szpital uniwersytecki powinien powstać w ciągu kilku najbliższych lat. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– To bardzo dobra decyzja. Gratuluję przede wszystkim pacjentom z Podkarpacia – mówił z kolei Adam Niedzielski, minister zdrowia, który także gościł w Rzeszowie. – Szpital zyska dostęp do nowych środków badawczych, szczególnie w zakresie badań klinicznych, ale będzie miał też własną bazę kliniczną, której celem jest kształcenie lekarzy.  

 – Utworzenie szpitala uniwersyteckiego w przyszłości stanie się wielką szansą dla rozwoju obszaru naukowego lekarzy, którzy chcą się związać z Uniwersytetem, a docelowo z województwem podkarpackim – dodała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka. 

– To historyczny moment – tak z kolei o podpisanej umowie mówił Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. – Szpital, który staje się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie służył nauce, edukacji, kształceniu studentów, ale przede wszystkim mieszkańcom – zaznaczył Ortyl. 

Zapewnił też, że samorząd województwa nadal będzie wspierał rzeszowski szpital, a w przyszłym roku przekaże na inwestycje 58 mln zł. Szacuje się, że wartość majątku szpitala przy ul. Szopena wynosi pół miliarda zł.

Zmieni się nazwa placówki

Utworzenie szpitala uniwersyteckiego planowano już w 2017 roku. To wtedy radni sejmiku podkarpackiego zgodzili się na przekazanie w formie darowizny szpitala przy ul. Szopena dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ale z powodu wielomilionowych długów, rektor nie przyjął prezentu. Szpital musiał wprowadzić program naprawczy. 

W środę, rektor UR zapewnił, że dla pacjentów oraz pracowników przejęcie szpitala nie będzie miało żadnego wpływu. Zmieni się jedynie nazwa placówki. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie to najstarszy rzeszowski szpital. Został utworzony w 1832 roku.

Kiedy rozpocznie się budowa szpitala uniwersyteckiego? Tego w środę nie dowiedzieliśmy się. Wiadomo natomiast, że potrzeba ok. 2 mld złotych. Taka kwota padła w lipcu br., gdy gmina Świlcza przekazała 35-hektarową działkę pod budowę szpitala uniwersyteckiego. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama