Uniwersytet Rzeszowski nadał imieniem Stanisława Zająca jedną z auli w budynku przy ul. Rejtana 16c. Tablicę pamiątkową odsłoniła wdowa po wicemarszałku Sejmu, senator Alicja Zając.

[Not a valid template]

 

Stanisław Zając był współtwórcą ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego, a w czerwcu 2001 r. prowadził w Sejmie obrady, podczas których ustawę przyjęto. Senator Zając zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

– Trafił do niego projekt ustawy. Miał dziesiątki powodów, aby tę sprawę procedować – uruchomić procedury, zaciągać opinii radców, konsultować, był wtedy chory. Miał powody, by sprawcę odwlec. Będąc właściwym człowiekiem we właściwym miejscu zrobił to, co do niego należało. Nadał sprawie odpowiednią dynamikę i doprowadził ją do końca – mówił o Stanisławie Zającu prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zrobił to, co należy do polityka

Podkreślał, że gdyby senator Zając procedował nad ustawą tworzącą UR według dzisiejszych standardów, to uniwersytet też by pewnie powstał.

– Ale kiedy, jak? Nie wiemy. Na pewno sprawa by się odwlekła, skończyłaby się kadencja Sejmu, byłyby nowe wybory. Dzisiaj żyjemy w czasach dominacji procedur nad życiem, przepisów nad zdrowym rozsądkiem. Marszałek zrobił to, co należy do polityka. Powinniśmy wszyscy z tego wyciągnąć wnioski. Dzisiaj chowamy się za procedury, umywamy ręce, a my jesteśmy tylko notariuszami. Podpisujemy dokumenty, które przygotowuje nam system – utyskiwał na dzisiejszą biurokrację rektor Bobko.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Stanisław wciąż obecny

W uroczystości upamiętniającej zasługi senatora Zająca wzięli udział m.in. członkowie zarządu województwa podkarpackiego, władze Rzeszowa, parlamentarzyści, duchowni, pracownicy uczelni, a także członkowie rodziny Stanisława Zająca.

Pomysł nadania auli UR imienia Stanisława Zająca pojawił się w lutym 2014 r. Ostateczną decyzję Senat uczelni podjął 30 października.

– Stanisław mówił często do mnie, że najchętniej odszedłby już z tej wielkiej polityki, poszedłby na jakiś wykład na uczelnię, czy do szkoły opowiadając, że bycie politykiem to nie jest coś złego, tylko trzeba wiedzie, jak tę funkcję sprawować. Dzisiaj Stanisław jest obecny na Uniwersytecie i myślę, że w ten sposób spełniło się jego marzenie – mówiła podczas uroczystości wdowa po senatorze Alicja Zając.

Autorem tablicy pamiątkowej jest prof. Józef Kierski.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama