Urban Lab – miejskie laboratorium otwarte! Przyjdź z pomysłem i ulepsz Rzeszów

Reklama

To ma być miejsce dla ambitnych, niespokojnych, kreatywnych i otwartych, którzy chcą wpływać na jakość życia w mieście . Jeśli w kotłują ci się w głowie pomysły na lepszy Rzeszów – przyjdź, Urban Lab już otwarte. 

 

Przy ulicy 3 Maja w Galerii Paniaga na pierwszym piętrze nad Magistratem Kawy, w dawnej siedzibie rzeszowskiej Gazety Wyborczej w środę otworzono pierwszy w mieście Urban Lab, czyli miejskie laboratorium do wypracowywania wspólnie z mieszkańcami rozwiązań dla Rzeszowa.  

Urban Lab składa się z trzech pomieszczeń: sali konferencyjnej na 150 osób, mniejszej sali gdzie można zrobić zamknięte spotkanie na 30 osób oraz przestrzeni nieoficjalnej z fotelami i kanapami tzw. Urban Cafe. W tej ostatniej przestrzeni można napić się także za darmo kawy i nieformalnie dyskutować nad swoimi pomysłami. 

– Naszym pomysłem jest stworzenie w Urban Cafe inicjatywy „Przyjdź do nas na kawę i zostaw swój pomysł”. Chodzi o to, aby pomysł zapisać na kartce i wrzucić do specjalnej skrzynki. Pomysły będą później poddawane zespołom tematycznym, które opracują kolejne działania dla Urban Labu – mówi Małgorzata Michalska, kierownik Urban Lab Rzeszów. 

Docelowo w Urban Labie ma powstać także strefa, gdzie będzie można spędzać wolny czas. – Znajdzie się tam m.in. Play Station, urządzenia do wirtualnej rzeczywistości, gdzie będzie można w VR-owych aplikacjach tworzyć rozwiązania, w których mieszkańcy zobaczą, co się wydarzy w Rzeszowie – wyjaśnia Michalska. 

Inkubator innowacji 

Słowo „pomysły” w kontekście Urban Labu jest kluczowe, bo to tu, przy udziale mieszkańców, NGO-sów, studentów, uczniów, naukowców, środowiska biznesowego mają powstawać rozwiązania poprawiające jakość życia w naszym mieście w różnych zakresach – od transportu po zdrowie. 

– Chcemy, żeby to miejsce było inkubatorem innowacji, pełniło rolę wspierającą wdrażanie pomysłów, projektów technologicznych i innowacji społecznych. By było to miejsce wymiany doświadczeń, dyskusji na temat przyszłości miasta, pomysłów na poprawę jakości życia. Chcemy, aby było to miejsce dla osób ambitnych, niespokojnych, kreatywnych i otwartych – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Przez pierwszy rok w Urban Lab będą realizowane projekty dotyczące transportu. – Chcemy m.in. wypracować strategię zrównoważonej mobilności oraz znaleźć odpowiedź na pytanie, jak promować alternatywne formy transportu – wyjaśnia Konrad Fijołek, lider Smart City Rzeszów i wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W grudniu hackathon

Urban Lab chce pracować także na bazie tzw. Otwartych Danych. To specjalny portal, który uruchomiono w miniony piątek. Otwarte Dane mają być wypełnione m.in. rozkładami jazdy, bazami danych biletów, informacjami na temat realizacji kursów.

– Pod koniec roku będziemy te dane upowszechniać, zarówno wśród firm, jak i młodzieży, by w przyszłym roku pojawiły się start-upy, które będą je wykorzystywały – tłumaczy Lesław Bańdur, dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Rzeszowa.

W oparciu o Otwarte Dane w dniach 13-14 grudnia Urban Lab chce zorganizować  Hackathon. Zadaniem uczestników maratonu programowania będzie wypracowanie w oparciu o Otwarte Dane rozwiązań, które będzie potem można wdrożyć. 

W planach jest także zorganizowanie konferencji z udziałem specjalistów ze Szwajcarii i Wiednia na temat autonomicznych autobusów oraz stworzenie Klubu Młodego dziennikarza we współpracy z lokalnymi mediami. 

Tylko w Rzeszowie i Gdyni

Urban Lab będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00. Na co dzień będą go prowadzić trzy osoby: kierownik, animator i osoba odpowiedzialna za Urban Cafe. Z Urban Lab współpracuje także szereg specjalistów: prawników, związanych ze środowiskiem naukowym i biznesowym, aby pomóc wdrażać pomysły w życie. 

Rzeszowski Urban Lab to drugi, po Gdyni, projekt w Polsce, który opracowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Na jego wdrożenie w Rzeszowie wydano 3,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 2,6 mln zł.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama