Reklama

Setki mieszkańców Rzeszowa wzięło udział w uroczystościach 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele farnym. Potem jej uczestnicy przeszli na rzeszowski Rynek, gdzie przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki odbyła się patriotyczna część uroczystości. Wzięli w nich udział mieszkańcy Rzeszowa, przedstawiciele władz państwowych samorządowych, duchowni, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerzy, młodzież ze „Strzelca” oraz kombatanci.

Uroczystości rozpoczęły się odczytaniem preambuły Konstytucji 3 Maja. Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki, mówiła, że przejawem patriotyzmu w czasach pokoju jest dbanie o małe ojczyzny. Zaznaczała, że dzisiaj nie można żyć tylko wspomnieniami minionej wielkości.

– Ale również codzienną pracą dla dobra kraju i regionu, także poprzez kultywowanie tradycji, wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotycznym i w duchu poszanowania drugiego człowieka – mówiła Chomycz-Śmigielska.

Marszałek podkarpacki Władysław Ortyl mówił z kolei, że uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była i nadal jest powodem do dumy, bo był to pierwszy tego typu akt prawny stworzony w Europie, wprowadzający szereg rewolucyjnych i postępowych zmian w systemie politycznym.

– Konstytucja była ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny. Podczas trudnych lat zaborów dawała Polakom nadzieję na wolność i niepodległość – mówił Ortyl. Podkreślał, że współczesne pokolenia młodych Polaków mogą się cieszyć wolnością, o którą tak bardzo zabiegali nasi przodkowie. Powołując się na słowa świętego Jana Pawła II marszałek przekonywał, że o wolność trzeba stale dbać.

Uroczystości, które uświetniła kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, zakończyły się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem gen. Kościuszki.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama