Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Nie koronawirus a grypa – na tę chorobę zakaźną najczęściej chorują mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia. Najczęstsza przyczyna zgonów? Choroby układu krążenia. 

Od ponad dwóch miesięcy w Polsce mamy epidemię koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia oraz sanepid codziennie – przed i po południu – informuje o nowych zakażeniach w całej Polsce, a także o zgonach i wyzdrowieniach. 

O tym, jak wyglądają zachorowania na choroby zakaźne w Rzeszowie, w środę w ratuszu mówił dr Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Z danych, które przedstawił wynika, że na koronowirusa w stolicy Podkarpacia zachorowało dotychczas 28 osób i nikt nie zmarł. 

– Na tym tle Rzeszów wypada bardzo dobrze, ale nie tylko. W Rzeszowie, w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi, mamy bardzo niski wskaźnik śmiertelności. Rzeszów pod tym względem jest na pierwszym miejscu – podkreślał dr Cierpiał-Wolan. 

– To zasługa mieszkańców Rzeszowa. Bezwzględnie stosują się oni do obowiązujących obostrzeń – uważa Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

Według danych US w Rzeszowie, najwięcej osób koronawirusem na Podkarpaciu zaraziło się w powiecie tarnobrzeskim – 57. 

O ile wskaźnik zachorowań na samego koronowirusa w Rzeszowie, który liczy prawie 200 tys. mieszkańców, jest niewielki, podobnie, jak w ponad 2-milionowym Podkarpaciu (374 przypadki zakażenia koronawirusem, 34 zgony), to inaczej sprawa ma się w przypadku grypy.

Jak przekazuje US w Rzeszowie, grypa to choroba zakaźna, która w największym stopniu trapi mieszkańców naszego regionu. W ub. r. zachorowało na nią 4,5 tys. mieszkańców Rzeszowa, zmarła jedna osoba. W 2016 roku zachorowało 2,5 tys. osób, nie zmarł nikt. 

Od 1 stycznia do 15 marca 2020 roku na Podkarpaciu na grypę zachorowało już ponad 40 tys. osób. W ub. r. zachorowań było ponad 79 tys., rok wcześniej – 80 tys., w 2015 roku – niespełna 57 tys.

W 2019 roku na Podkarpaciu zmarło 20 tys. osób. Najczęstszą przyczyną zgonów były choroby układy krążenia – ponad 42 proc., nowotwór – 25 proc. Choroby zakaźne, jako przyczyna śmierci, w regionie stanowiły 0,3 proc. (kilkadziesiąt osób).

W Rzeszowie te dane wyglądają podobnie. W 2019 roku najwięcej osób zmarło z powodu chorób układu krążenia – niespełna 40 proc. i przez nowotwór – 28 proc. Choroby zakaźne były przyczyną zgonów zaledwie u 0,3 proc. osób.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: