Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie została uruchomiona platforma „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne”.

Platforma jest odzwierciedleniem wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych, prowadzonej przez wojewodę. Ma ona także na celu popularyzację tej tematyki.

– Platforma zawiera opisy obiektów grobownictwa wojennego na Podkarpaciu, w których spoczywa około 200 tys. ofiar wojen i powstań, jakie przetoczyły się przez ten teren w przeszłości – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego. 

Najstarsze obiekty pochodzą z okresu tzw. Potopu Szwedzkiego, najnowsze kryją szczątki konfliktów i represji okresu powojennego. Opisy każdego obiektu, krótkie lub bardzo szczegółowe, uzupełnione są o dokumentację fotograficzną i imienną ewidencję osób, spoczywających na konkretnym cmentarzu czy mogile.

– Wśród pochowanych ponad 18 tys. to osoby zidentyfikowane, których dane osobowe są nam znane. Z całą pewnością nie jest to katalog zamknięty. Pomimo faktu, że od wojny minęło wiele lat, wciąż lokalizujemy nowe miejsca spoczynku, zarówno pojedyncze pochówki, jak i zapomniane cmentarze szczególnie z okresu I wojny światowej – dodaje Waksmundzka-Szarek.

Ewidencja jest wciąż aktualizowana i uzupełniana o nowe informacje. Platforma jest dostępna pod adresem internetowym: mpn.rzeszow.uw.gov.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: