Zdjęcie: Materiały ZUS
Reklama

Podkarpacki ZUS ostrzega przed oszustami, którzy chcą uzyskać dostęp do danych komputerowych klientów Zakładu. ZUS nie wysyła maili do swoich klientów.

Oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów się uaktywnili. W zeszłym tygodniu do Zakładu zadzwoniło kilkanaście osób z informacją o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana była fraza „Zaległe składki”, zaś w samym e-mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

– Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową – twierdzi Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego ZUS. 

ZUS przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. – Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – ostrzega Wojciech Dyląg. 

Jeżeli macie wątpliwości, co do nadawcy otrzymanej korespondencji, skontaktujcie się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej, tel. 22 560 16 00.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama