Rzeszowscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy grasują w mieście. Podają się za policjantów. Jedna osoba już straciła kilka tysięcy złotych.

Policja wczoraj (19 stycznia) została powiadomiona o dwóch oszustach. Metoda działania sprawców była taka sama. Do mieszkańców Rzeszowa dzwoniła osoba, która podawała się za członka rodziny i prosiła o pieniądze. Bezpośrednio po tej rozmowie, również telefonicznie, skontaktował się z nimi mężczyzna podający się za „policjanta”.

Rzekomy funkcjonariusz informował, że doszło do przestępstwa i potrzebna jest pomoc rozmówcy w celu ujęcia sprawców. Oszust polecał wybrać z banku pieniądze i postępując zgodnie z jego instrukcjami przekazać je w ustalone miejsce.

Niestety, w jednym z przypadków oszuści okazali się skuteczni i osoba pokrzywdzona straciła kilka tysięcy złotych. Gdy zawiadomiła policję było już za późno. W drugim przypadku sprawcy postępowali identycznie. W ostatniej chwili pokrzywdzona rozmyśliła się i odmówiła przekazania pieniędzy. O całym zdarzeniu poinformowała rzeszowskich policjantów.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, policja apeluje do wszystkich osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób kontaktujących się telefonicznie w sprawie pożyczek lub przekazania pieniędzy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Prosimy o dokładne sprawdzenie wiarygodności dzwoniącej osoby. W każdym przypadku należy upewnić się czy osoba, która podaje się za członka rodziny jest nią w rzeczywistości. Najlepiej samemu, na znany sobie numer telefonu, zadzwonić do kogoś z rodziny i potwierdzić zdarzenie, o którym mówiła dzwoniąca osoba – radzi Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Warto również porozmawiać o całej sytuacji z zaufanymi sąsiadami lub znajomymi. Nigdy nie przekazujmy również żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym, a mającym działać w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego. W razie jakichkolwiek podejrzeń, że możemy stać się ofiarą oszustwa, należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji, osobiście lub telefonicznie pod nr 997 lub 112.

– Policjanci nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. Nigdy też, nawet w przypadku prowadzonego postępowania przeciwko oszustom, policjanci nie będą żądali przekazywania jakichkolwiek kwot – przypomina KWP.

Natomiast zawsze funkcjonariusze skontaktują się bezpośrednio z osobą zgłaszającą. W przypadku, gdy rozmówca podaje się za policjanta lub innego funkcjonariusza, należy niezwłocznie skontaktować się z policji dzwoniąc pod numer 997.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama