Zdjęcie: Pani Anna / Czytelniczka Rzeszów News. Pismo, jakie otrzymują podkarpaccy przedsiębiorcy
Reklama

Do podkarpackich przedsiębiorców rozsyłane są bezpodstawne pisma wzywające do zapłaty, łudząco przypominające pisma urzędowe.

Takie pismo w poniedziałek otrzymała pani Anna, Czytelniczka Rzeszów News, która prowadzi swoją firmę.  

„W treści takich wezwań są odwołania do ustawy i poszczególnych artykułów, co może zmylić nawet przezorną osobę. Na dole zaś gotowy kwitek do dokonania wpłaty. Wiem, że niemalże każdy przedsiębiorca drogą pocztową otrzymuje takie wezwania, ilu z nich (szczególnie być może wśród startupowców) jest nieświadomych tego, że wezwanie nie ma żadnej mocy prawnej – nie wiem. Ale myślę, że warto na początku roku zasygnalizować mieszkańcom Podkarpacia, przedsiębiorcom, że takie pisma należy zignorować” – napisała do nas pani Anna, która przesłała nam skan pisma.

Nasza Czytelniczka pismo z otrzymała z Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm. To firma podszywająca się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. CEIDG jest jedynym rządowym spisem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Za wpis do tej bazy nic nie trzeba płacić.

Ale oszuści próbują różnych sztuczek, by od przedsiębiorców wyłudzić pieniądze. Tak jest w przypadku wspomnianego Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm. To jedna z wielu firm, wykorzystujących podobieństwo nazewnictwa CEIDG, które próbują oszukać przedsiębiorców. W tym przypadku firma wymaga wpłaty 295 zł za wpis do ewidencji firm.

Wysyłane do przedsiębiorców listy są bardzo sprytnie napisane – tak, aby nie mogli zarzucić firmie oszustwa. W treści pisma możemy znaleźć informację, że wymagane jest uregulowanie opłaty fakultatywnej, czyli dobrowolnej, że podstawą prawną działania jest regulamin CEDGiF. I że jeśli nie zapłacimy, czytając uważnie – nic się takiego nie stanie.

W podobny sposób działała firma o nazwie Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej (CEODG), która również pobierała opłaty za wpis do CEIDG. Jeżeli dostaniecie podobne pismo, wyrzućcie je do kosza.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. jeżeli ktoś zapłacił za takie wezwanie to niech raczej zwinie swoją działalność, bo się do tego nie nadaje, a nasze kochane państwo wydyma go na jeszcze większe pieniądze

  2. Czyli jak rozumiem dlatego że pismo jest sprytnie napisane i gdy jakiś przedsiębiorca wpłaci pieniądze to robi to dobrowolnie i nic tym, którzy napisali ten list nie można zrobić. To to są oszuści czy sprytni cwaniacy czekający na jelenia. Na napisałem pismo do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Takie jest nasze państwo.

Comments are closed.