Zdjęcie: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Pokaz garncarstwa pradziejowego, zwiedzanie Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu, wielkoformatowa gra planszowa – to atrakcje, które Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przygotowało w ramach Europejskich Dni Archeologii.

KAROLINA MAJDAN-SOLECKA

Kilkanaście lat temu niszczejący obiekt zabytkowego XVI-wiecznego dworu-spichlerza w Zgłobniu, leżącego w gminie Boguchwała stał się własnością Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Przez dziesięć lat, licząc od roku 2010, poddany został kapitalnemu remontowi oraz renowacji i stał się Regionalną Składnicą Zabytków Archeologicznych.

V Europejskie Dni Archeologii

Europejskie Dni Archeologii, koordynowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia.

W ramach tej inicjatywy Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania zabytku w Zgłobniu, w którym czekają atrakcje dla ciekawych społeczno-kulturowej przeszłości człowieka.

W piątek (16 czerwca) budynek, który pierwotnie był obronnym dworem wieżowym, a następnie przebudowano go na spichlerz, zostanie udostępniony w ramach obchodów piątej edycji Europejskich Dni Archeologii. Od dnia uroczystego otwarcia – 19 maja 2021 roku odrestaurowany obiekt funkcjonuje jako Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych.

W trakcie imprezy będzie można zobaczyć wnętrze obiektu, zwykle niedostępne dla zwiedzających, wraz z magazynem zabytków archeologicznych. W dwóch cyklach prezentacji pokazana zostanie historia obiektu, dzieje i wyniki badań oraz kolejne etapy remontu zabytkowego dworu-spichlerza.

Dla zainteresowanych archeologią zaprezentowana zostanie historia Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i dzieje badań na terenie południowo-wschodniej Polski. Dodatkową atrakcję stanowić będzie pokaz lepienia naczyń ceramicznych połączony z omówieniem technik lepienia w pradziejach i średniowieczu.

Młodszym gościom przygotowano wielkoformatową grę planszową, w którą będzie można zagrać na dziedzińcu dworu. Dla tych, którzy zechcą wziąć ze sobą trochę historii do domu, muzealny sklepik przygotował wydawnictwa oraz gadżety archeologiczne.

PROGRAM

Zdjęcie: materiały organizatorów

16 czerwca, godziny otwarcia: 9.00 – 14.30, adres: Zgłobień 78

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– 9:30 – prelekcja na temat historii dworu-spichlerza w Zgłobniu

– 10:00 – pokaz garncarstwa pradziejowego

– 10:30 – zwiedzanie magazynu Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu

– 10:45-12:00 – czas wolny – prezentacja historii Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i dziejów badań na terenie południowo-wschodniej Polski

– 11:00 – wielkoformatowa gra planszowa „Mój Ci on! Opowieść o rycerzu Pankracym, który uratował królewnę” (dziedziniec dworu – przy sprzyjającej pogodzie)

– 12:00 – prelekcja na temat historii dworu-spichlerza w Zgłobniu

– 12:30 – pokaz garncarstwa pradziejowego

– 13:00 – zwiedzanie magazynu Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu

– 13:15-14:30 – czas wolny – prezentacja historii Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i dziejów badań na terenie południowo-wschodniej Polski.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama