Fot. Jarosław Sosiński / Materiały prasowe. Na zdjęciu kadr z filmu "Władcy Przygód. Stąd do Obloivio"

W czerwcu Festiwal KINOLUB po raz piąty zawita na Podkarpaciu. Na widzów czeka 8 filmów pełnometrażowych i 51 krótkich metraży, a do tego moc atrakcji filmowych i spotkań z twórcami z Indii, Niemiec, Iranu, Holandii i Rosji.

Na program 5. edycji festiwalu składają się specjalnie wyselekcjonowane, najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To świetnie zrobione, wartościowe i ambitne kino, którego brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym – prawie wszystkie tytuły będą miały na festiwalu swoją polską premierę. Wśród nich znajdą się produkcje pokazywane na największych światowych festiwalach, jak i niszowe, nieznane dotąd perełki filmowe.

Centrum życia festiwalowego jest Rzeszów i Wojewódzki Dom Kultury. Tu obradować będą jurorzy i odbywać się będą spotkania z międzynarodowymi twórcami. Projekcje filmowe odbywać się będą również w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. W Rzeszowie widzowie mogą liczyć na 28 seansów. Kinolub zagości również w kameralnym kinie Końkret w Zatwarnicy w sercu Bieszczadów, oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie.

HARMONOGRAM FESTIWALU

9-14 czerwca – Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (Okrzei 7) – dokładna rozpiska filmów – TUTAJ

– 4-14 czerwca – Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (ul. Adama Mickiewicza 13),

– 8-13 czerwca – kino Końkret w Zatwarnicy,

– 8-14 czerwca – Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie (Wojciecha Roberta Portiusa 4)

Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty filmowe, konkurs na recenzję filmową i inne filmowe atrakcje. Poprzednie cztery edycje festiwalu odwiedziło ponad 35 tys. widzów.

FILMY KONKURSOWE

Festiwal ma formułę konkursową. Na konkurs główny wpłynęło ponad 2200 produkcji z 4 kontynentów, reprezentujących wszystkie gatunki i techniki filmowe. Wybranych 59 produkcji prezentuje przekrój najlepszego kina młodego widza – od tak rodzimych klimatów jak „Świtezianka”, przez egzotyczne legendy z Australii czy Sierra Leone, aż po kosmiczne historie.

Wybrane filmy poruszają wiele kwestii ważnych dla odbiorców od 4. do 18. roku życia. Oprócz wyzwań współczesnego świata i uniwersalnych problemów młodych ludzi, poruszają tematy relacji, wartości, tolerancji czy wielokulturowości. Widzowie mogą utożsamiać się z rozterkami bohaterów, ale również inspirować ich odwagą i pomysłowością, wzruszać ich losem, dzielić z nimi marzenia, aspiracje, małe i wielkie radości.

Osiem produkcji pełnometrażowych to podróż po najdalszych zakątkach świata, ale też bardzo bliskie nam strony.

Pierwszego dnia festiwalu, w Rzeszowie, na widzów czekają „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”. Produkcja, do której zdjęcia powstawały m.in. w Rzeszowie, jest pełną przygód opowieścią o przyjaźni, muzyce i przybyszach z tajemniczych krain. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Tomaszem Szafrańskim oraz odtwórcą głównej roli Maciejem Makowskim.

W programie festiwalowym dla najmłodszych widzów wybrano dwa filmy. Bohaterem pierwszego z nich jest 4-letni Rafałek, którego najlepszym przyjacielem jest niezwykła gadająca żyrafa Raf („Moja żyrafa”, Holandia 2017). Rosyjska wakacyjna komedia „Powstrzymać Wikingów” (Rosja 2018) pokaże nierówną walkę chuliganów z grupą pomysłowych kolegów, do której należą chłopcy, dziewczyna i… koza.

W kategorii filmów dla widzów od 9. roku życia przeważają historie niezwykłych więzi braci i sióstr w egzotycznych krajobrazach. To właśnie brat pomoże tytułowej Chuskit przezwyciężyć ograniczenia związane z niepełnosprawnością i pomoże jej poruszać się na wózku inwalidzkim po niewielkiej wiosce w dalekich Indiach („Chuskit”, Indie 2018). Tymczasem Rasool zrobi wszystko, by pomóc jąkającej się siostrze Sarze i podejmie każde wyzwanie, by sprowadzić dla niej książki („Bibioteka”, Iran 2018).

Drugi irański film w konkursie filmów pełnometrażowych – „Aparat”(Iran 2019) – pokazuje trudną drogę do realizacji fotograficznych pasji głównego bohatera, Farhada.

Organizatorzy zapraszają młodzież na seanse filmów „Czas ucieka” (Niemcy 2019) o grupie teatralnej realizującej autorski projekt mimo trudnych okoliczności oraz „Kolor wolności” (Indie 2018), który jest niezwykle egzotyczną, indyjską historią przyjaźni żywiołowej 9-letniej Chhoti i pozbawionej radości życia wdowy Noor.

GOŚCIE

Po wybranych projekcjach przed publicznością staną twórcy filmowych obrazów, żeby zmierzyć się z reakcjami bezpośrednich odbiorców i odpowiedzieć na ich pytania dotyczące przesłania filmu, inspiracji, pracy filmowca i tajników budowania historii.

Z widzami będą reżyserzy filmów z konkursu filmów pełnometrażowych: Barbara Bredero („Moja żyrafa”), Ilya Belostotsky („Powstrzymać Wikingów!”), Priya Ramasubban („Chuskit”), Abas Aram („Aparat”), Tomasz Szafrański („Władcy przygód. Stąd do Oblivio”) oraz Robert von Wroblewsky („Czas ucieka”).

Filmy krótkometrażowe zostały podzielone na pasma tematyczne odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Jak co roku, dla najmłodszych przygotowano dwa pasma („Nasi najbliżsi” i „Mali podróżnicy”) pokazujące przekrój technik animacji i wielobarwne życie filmowych bohaterów. Pasma dla starszych „Mimo przeciwności” oraz „Wyzwania i przygody” to zarówno zabawne historie, jak i inspirujące obrazy dzieci stawiających czoła przeciwnościom.

W paśmie „Nieustraszeni” pierwszy raz pojawi się krótki film dokumentalny pośród fikcyjnych, ale zakorzenionych w prawdziwych relacjach scenariuszy. Pasmo „Dookoła świata” zabierze widzów w miejsca tak odległe jak Meksyk, Tajwan, Turcja, Izrael – w zestawieniu z kinem włoskim i francuskim. Najstarsi widzowie docenią fascynujące, a czasem wymagające przemyślenia pasma „Spotkania” i „Za wszelką cenę”, w których zobaczą swoich rówieśników na drodze do wyboru własnej życiowej drogi.

Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe. Do zwycięzców polecą KINOLOTY – festiwalowe statuetki. Organizatorem festiwalu jest Fundacja IKS, działająca od 2014 roku w obszarze edukacji filmowej młodych. Współorganizatorem Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury. 

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama