Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Część ulic zostanie częściowo lub całkowicie zamknięta. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności. 

W czwartek (11 listopada) odbędzie się 9. edycja PKO BP Biegu Niepodległości. Trasa 10-kilometrowego biegu wytyczona została ulicami miasta. Uczestnicy biegu będą startować w trzech turach z rzeszowskiego Rynku. Pierwsza grupa rozpocznie rywalizację o godz. 11:11. Kolejne o 11:14 i 11:17.

Do tej pory do zawodów zgłosiło się już 1600 osób. Wśród nich wytrawni biegacze, na czele z Mariuszem Giżyńskim i Damianem Kabatem, tegorocznym Mistrzem Polski w półmaratonie. Organizatorzy szacują, że liczba uczestników jeszcze wzrośnie, bo 100 pakietów startowych wciąż czeka na zawodników w biurze zawodów. 

– 35 osób pobiegnie na końcu stawki niosąc przez całą trasę potężną flagę Polski. Pozostali uczestnicy ubrani w białe lub czerwone koszulki stworzą natomiast „żywą flagę” – poinformował Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Dalsza trasa biegu przebiegać będzie ulicami: Kościuszki, Placem Farnym, Sokoła, Sobieskiego, Grunwaldzką (od Sobieskiego do Piłsudskiego) Piłsudskiego, Cieplińskiego, Zygmuntowską (od Moniuszki do Jagiellońskiej), Jagiellońską (od Zygmuntowskiej do 3 Maja), 3 Maja, Lubomirskich, Szopena (od Kilara do pl. Śreniawitów), pl. Śreniawitów, Hetmańską, bulwarami nad Wisłokiem (zawodnicy pobiegną w kierunku Lisiej Góry, gdzie zawrócą), dalej przez Olszynki, ulice Szopena, Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki do Rynku, gdzie będzie meta biegu.

Odcinki ulic oraz ulice zaznaczone pogrubieniem będą całkowicie wyłączone z ruchu. Na alei Piłsudskiego – od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką do ronda i na al. Cieplińskiego od ronda do skrzyżowania z ul Zygmuntowską – zawodnicy pobiegną prawą stroną jezdni „pod prąd”. Ruch samochodów odbywał się będzie na przeciwnym pasie.  

Pierwsze utrudnienia w ruchu mogą pojawić się od godz. 5:00, rozpoczną się prace związane z rozstawianiem elementów zabezpieczających na trasie biegu. Cała trasa zamknięta będzie od godz. 10:00 do godz. 13:30. Autobusy kursujące normalnie ulicą Hetmańską zostaną skierowane na trasę objazdową przez ulicę Podwisłocze.

– Ruch kołowy będzie przywracany stopniowo po przejechaniu radiowozu zamykającego bieg główny. Utrudnienia będą eliminowane wraz z bieżącym usuwaniem barier zabezpieczających – poinformował nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

O 10:00 rozpoczną się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Po mszy świętej i uroczystości na pl. Farnym uczestnicy przejdą ulicami Matejki, Grunwaldzką i Sobieskiego na Plac Wolności pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Od 11:00 do 11:30 zamknięta będzie ul. Sobieskiego – od skrzyżowania z ul. Grunwaldzką do Placu Wolności.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama