Reklama

Rodziny z dziećmi oraz uczniowie wezmą udział w czwartek (12 czerwca) w bezpłatnym pikniku integracyjnym organizowanym przez Wyższą Szkołę Informatykę i Zarządzania w Rzeszowie. Atrakcją będzie m.in. Laboratorium Badań nad Alpakami.

[Not a valid template]

 

– W pikniku weźmie udział około 400 osób z całego Podkarpacia. Zaprezentujemy szerokie możliwości Centrum Zooterapii WSIiZ, gdzie odbywają się m.in. zajęcia rehabilitacyjne – zooterapia z udziałem konia, kota, psa, i egzotycznej alpaki. Dzieci będą mogły zobaczyć alpaki, a nawet je pogłaskać. Odbędą się też warsztaty taneczne, kosmetyczne i kulinarne, a także gry i zabawy integracyjne i konkursy z nagrodami  – zachęca dr Daria Sawaryn, kierownik Centrum Zooterapii działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W Centrum Zooterapii uczelnia prowadzi też lekcje edukacyjne o zwierzętach, zielone szkoły, mini zoo, turnusy rehabilitacyjne, pikniki dla rodzin, obozy jeździeckie oraz naukę jazdy konnej. Zajęcia praktyczne prowadzą doświadczeni instruktorzy oraz trenerzy zwierząt.

WSIiZ jest jedyną w Polsce uczelnią, która hoduje alpaki i wykorzystuje je w zooterapii. Centrum Zooterapii znajduje się w kampusie WSIiZ, w Kielnarowej, w malowniczej scenerii Pogórza Dynowskiego, w cichym i spokojnym zakątku. To pozwoliło na stworzenie szerokiego wachlarza różnorodnych zajęć dla osób chorych i zdrowych.

Nowa specjalność zooterapia

WSIiZ wykorzystuje też Centrum Zooterapii na zajęciach ze studentami. Uczelnia wprowadziła specjalność zooterapia, która dostępna jest głównie dla studentów fizjoterapii, ale też  innych kierunków i osób spoza WSIiZ.

– Praca terapeuty z osobami niepełnosprawnymi przy udziale zwierząt: alpak, koni, kotów i psów pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie, jaką jest zooterapia. Terapia ze zwierzętami staje się bardzo popularną i skuteczną formą usprawniania psycho-ruchowego jako element uzupełniania tradycyjnych metod rehabilitacji stosowanych m.in. w: mózgowym porażeniu dziecięcym, autyzmie dziecięcym, zespole Downa i u dzieci z upośledzeniem umysłowym – podkreśla dr Sawaryn,.

By wzbogacić zajęcia z zooterapii WSIiZ otworzyła Laboratorium Badań nad Alpakami. – Rozpoczęliśmy hodowlę 35 samic i 4 samców tych egzotycznych zwierząt pod kątem zooterapii i dla badań nad selekcją odpowiednich linii pod kątem kolorów i właściwości runa – mówi Renata Wilisowska, kierownik Laboratorium Badań nad Alpakami, która specjalizuje się w badaniach dotyczących zachowania zwierząt.

Alpaki występują w 22 kolorach podstawowych, a każdy może być w kilku odcieniach. Ich runo jest bardzo ekologiczne, nie trzeba go farbować. – Nasze samice są białe, szampańskie, beżowe i brązowe oraz czekoladowe, czarne, srebrne, różano-szare i kasztanowe. Samce są w kolorach: czarny, biały, szampański i kasztanowy. Można je oglądać w mini zoo znajdującym się na terenie Centrum Zooterapii – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Alpakoterapia dla dzieci

Alpaki są wykorzystywane do alpakoterapii, bardzo popularnej na zachodzie Europy. Ta forma terapii sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych i z problemami emocjonalnymi.- Alpaki wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci szczególnie przyjemny. Alpaki z natury nie lubią być dotykane, dlatego ich przygotowanie do zooterapii wymaga odpowiedniego treningu, dobrej znajomości behawioru zwierząt – przyznaje dr Daria Sawaryn.

Prowadzenie hodowli alpak wymaga odpowiedniej wiedzy. Niewłaściwy pokarm może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć zwierzęcia. Podstawą pożywienia alpak jest dobre wysokogatunkowe siano i trawa lub lucerna. W zimie są suplementowane odpowiednio przygotowanym ziarnem np. kukurydzy. Są to zwierzęta wielbłądowate, różnią się znacznie od rodzimych przeżuwaczy. Polscy weterynarze niewiele wiedzą o alpakach. Dlatego hodowcy z WSIiZ byli osobiście w Chile, aby poznać dokładnie tajniki profesjonalnej hodowli.

Każda alpaka to indywidualność

Hodowcy podkreślają, że kontakt z alpakami daje dużo przyjemności. Alpaki różnią się między sobą charakterami, niektóre są ciekawskie, inne płochliwe lub nieśmiałe. Nie lubią być same, są szczęśliwe w swoim stadzie. Niektóre zaprzyjaźniają się ze sobą, lubią razem jeść i odpoczywać. Ważne, aby takie rzeczy zaobserwować i nie rozdzielać „przyjaciółek”.

Celem hodowli prowadzonej przez WSIiZ w ramach laboratorium jest też selekcja odpowiednich linii pod kątem kolorów i właściwości runa. Alpaki dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane alpaka). Tkaniny i dzianiny z alpaki nie wywołują swędzenia, są dużo cieplejsze i lżejsze. Zakupione w Chile zwierzęta zostały wyselekcjonowane pod kątem parametrów runa, którego grubość nie przekracza 25 mikronów.

– Mamy nadzieję uzyskać potomstwo o jeszcze delikatniejszym runie, z którego powstaną ekskluzywne tkaniny o wyjątkowych właściwościach – mówi Renata Wilisowska.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama