Zdjęcie: Materiały prasowe teatru
Reklama

27 sierpnia w Rzeszowie rozpocznie się czterodniowy 02. Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje – Wschód Sztuki. Wystąpić mają na nim artyści z Bułgarii, Rumunii i Litwy. Z pandemią koronawirusa w tle.

Ogółem 20 wydarzeń w cztery dni. Wydarzeń rozmaitych, ponieważ w Rzeszowie spotkają się teatr, taniec, muzyka i performans. Tak, w Rzeszowie. Trans/Misje – Wschód Sztuki to bowiem jedyny międzynarodowy festiwal w Polsce, który nie odbędzie się tylko on-line.

– Organizowanie międzynarodowego festiwalu w czasie pandemii to akt odwagi – przyznaje Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej, gospodarza Trans/Misji. – Zaczynaliśmy w układzie gruzińsko-ukraińskim. Program zmienił się wielokrotnie, ale nie zrezygnowaliśmy i jesteśmy dobrej myśli. 

Czy program festiwalu jeszcze się zmieni? Tego nie można być pewnym. Ostateczny repertuar poznamy dopiero na dzień przed rozpoczęciem wydarzenia, a więc w środę, 26 sierpnia. – Trzymamy się procedur, które obowiązują w Polsce i u naszych partnerów – twierdzi dyrektor Nowara.

Jeżeli nie dojdzie do zmian, to w tym roku w Rzeszowie zaprezentują się zespoły artystyczne z Polski, Rumunii, Litwy i Bułgarii.

Organizatorzy zaprosili do współpracy trzy teatry: Teatr Dramatyczny w Szawlach (Litwa), Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach (Rumunia) oraz Teatr Credo w Sofii (Bułgaria).

– Przywiozą one różnorodne przedstawienia, które łączy tematyka miłości. W litewskiej komedii „Mariaż idealny” na podstawie sztuki Eugène Ionesco „Szaleństwo we dwoje” reżyser Paulius Ignatavičius opowiada o trudnej, słodko-gorzkiej miłości ludzi dojrzałych – tłumaczy Jagoda Skowron, kurator festiwalu. 

Bułgaria pokaże przedstawienie „Tata ma zawsze rację” w reż. Niny Dimitrovej (na podstawie opowiadania Hansa Christiana Andersena), a Rumunia „Szczęście, które minęło” w reż. Radu Ghilașa, które poddaje refleksji temat starości i przemijania.

Występom zagranicznych gości towarzyszyć będą wystawy fotografii, a w przypadku Rumunii performans muzyczny pt. „Dźwięk i kolor”.

Polskę podczas Trans/Misji reprezentować będzie rzeszowska „Siemaszka”. – Mamy trzy premiery: „Show and Go!” z muzyką i w reżyserii Jerzego Satanowskiego, „Tango and Piazzolla”, czyli spektakl teatru tańca w reżyserii Tomasza Dajewskiego, oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera – zapowiada Skowron. 

Głośna premiera „Siemaszki”

Gospodarz Trans/Misji, czyli Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zaprezentuje podczas pierwszego dnia festiwalu (o godz. 18:00) ważną premierę – adaptację „Wesołych kumoszek z Windsoru” Williama Szekspira. 

Będzie to sprawdzian dla całego teatru, a szczególnie dla jego dyrektora, za kadencji którego „Siemaszka” nie sięgała po utwory klasyka dramatu elżbietańskiego. 

– To pierwszy Szekspir podczas mojej pracy w Rzeszowie. Cieszę się, że reżyser spektaklu ma z tym wybitnym dramaturgiem kontakt organiczny, że tworzy go w nietypowy, inspirujący sposób – mówił Jan Nowara. 

Za reżyserię „Kumoszek…” odpowiada Paweł Aigner. Rzeszowska publiczność zna go z mocnej „Zemsty”, którą wystawił w roku 2018 w Teatrze Maska.

Jak jednak przekonuje reżyser, do tekstu Szekspira podszedł inaczej niż do Fredry. – Odniesień politycznych, odniesień do aktualnej sytuacji politycznej nie będzie wiele. Zostawiam Szekspira w spokoju, pokazuję go tak, jak został napisany. On sam się broni. Jest w nim trochę moralitetu, trochę farsy – deklaruje Aigner.

Zdjęcie: Materiały prasowe

Główną rolę w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” zagra Tomasz Schimscheiner. To znakomity aktor teatralny i filmowy, który na co dzień występuje na deskach krakowskiego teatru STU. Wielbiciele kina kojarzyć mogą go z filmów takich jak „Ikar. Legenda Mietka Kosza” i „Ile waży koń trojański”, a miłośnicy telewizyjnych tasiemców z telenoweli „Na Wspólnej”. 

– To niezwykła przygoda dla aktora, spotkać się z tą rolą na swojej drodze. A jeszcze w takim teatrze, z takim zespołem. Jestem oczarowany – przyznaje odtwórca głównej roli.

Według dyrektora teatru, Jana Nowary, występ Tomasz Schimscheinera jest wartością dodaną. – Aktor, tak jak i postać, którą odgrywa, jest spoza środowiska, spoza zespołu. To bardzo cenne – zauważa. 

Schimscheinerowi towarzyszyć będą na scenie aktorzy gościnni, znani m.in. z ubiegłorocznego „Mistrza i Małgorzaty”, a więc Kacper Pilch, Michał Kurek, Paweł Majchrowski i Stanisław Twaróg, oraz, także gościnnie, Mateusz Marczydło.

Zdjęcie: Materiały prasowe

W pozostałych rolach obsadzeni zostali członkowie zespołu aktorskiego „Siemaszki”: Karolina Dańczyszyn, Anna Demczuk, Małgorzata Machowska, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Robert Chodur, Michał Chołka, Waldemar Czyszak, Paweł Gładyś, Wojciech Kwiatkowski, Adam Mężyk, Karol Kadłubiec i Piotr Mieczysław Napieraj.

Akcja spektaklu toczy się w Anglii przełomu XVI i XVII stulecia. Rubaszny sir John Falstaff (w tej roli Tomasz Schimscheiner) postanawia uwieść równocześnie dwie zamężne mieszczki. Nie wie jednak, że obie panie są bliskimi przyjaciółkami i ani myślą puścić mu tych zapędów płazem.

Bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu w cenie od 5 do 30 zł można kupić w kasach teatru oraz przez jego stronę internetową.

Aktualny program 02. Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje – Wschód Sztuki

Czwartek (27 sierpnia), Polska

godz. 16:00 – IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA/ finisaż wystawy Teatru Fotografii Przemysława Wiśniewskiego/ Deptak, ul. 3 Maja

godz. 17:30 – MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU TEATRALNEGO RZESZÓW 2020/ wernisaż wystawy/ Foyer Teatru, ul. Sokoła 7 

godz. 18:00 – WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU/ spektakl/ reż. Paweł Aigner/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Duża Scena Teatru/ 180 min./ dyskusja po spektaklu

Piątek (28 sierpnia), Polska/Litwa

godz. 17:30 – MIMOWIE/ wernisaż wystawy fotografii Vitasa Luckusa/ Galeria Wojewódzkiego Domu Kultury, ul. Okrzei 7

godz. 18:00 – MARIAŻ IDEALNY/ spektakl/ reż. Paulius Ignatavičius/ Teatr Dramatyczny w Szawlach/ Scena Wojewódzkiego Domu Kultury/ 90 min. (TRANSMISJA SPEKTAKLU)/ dyskusja po spektaklu

godz. 20:30 –  SHOW AND GO!/ spektakl/ reż. Jerzy Satanowski/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Scena Dziedziniec Teatru/ PREMIERA

godz. 22:00 – FOLK KOLOR – RÓŻNE OBLICZA MUZYKI LUDOWEJ/ recital Gaby Janusz/ Restauracja Lord Jack

Sobota (29 sierpnia), Polska/Bułgaria

godz. 16:00 – TANGO AND PIAZZOLLA/ spektakl teatru tańca/ reż. Tomasz Dajewski/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Sala industrialna Galerii Rzeszów/ PREMIERA

godz. 17:30 – 3 DESIGNERS x 3 PROJECTS/ audiowizualna wystawa prac scenografów designerów/ Foyer Teatru

godz. 18:00 – TATA MA ZAWSZE RACJĘ/ spektakl/ reż. Nina Dimitrova/ Teatr „Credo” w Sofii/ Duża Scena Teatru/ 60 min. / dyskusja po spektaklu

godz. 20:00 – VINTAGE – PIOSENKI MIĘDZYWOJENNE/ recital Anny Sroki-Hryń/ Scena Dziedziniec Teatru

Niedziela (30 sierpnia), Polska/Rumunia

godz. 16:00 – VINUM/ widowisko plenerowe/ reż. Piotr Tetlak/ Interdyscyplinarna grupa teatralna Asocjacja 2006/ Zewnętrzny Dziedziniec Zamku Lubomirskich

godz. 17:30 – NAJSTARSZY TEATR, NAJNOWSZY KOMPLEKS TEATRALNY W RUMUNII/ wernisaż wystawy fotografii/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Szajna Galeria

godz. 18:00 – SZCZĘŚCIE, KTÓRE MINĘŁO/ spektakl/ reż. Radu Ghilas/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Duża Scena Teatru/ 80 min./ dyskusja po spektaklu

godz. 20:30 – DŹWIĘK I KOLOR/ performance muzyczny/ Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach/ Scena Dziedziniec Teatru

marcin.czarnik@rzeszow-news.pl

Reklama