Reklama

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić polisę OC. Warto zatem wiedzieć, jak sprawdzić ważność polisy OC sprawcy w przypadku kolizji lub przypomnieć sobie, kiedy kończy się nasze własne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie OC to koszt, którego nie może uniknąć żaden właściciel samochodu. Niestety, niektórzy jednak próbują. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach może jeździć nawet 100 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Tym bardziej warto wiedzieć, w jaki sposób sprawdzać ważność polisy OC zarówno swojej, jak i sprawców wypadków. W tym artykule wyjaśnimy, jak dokonać takiej weryfikacji i z jakich źródeł korzystać.

Kiedy warto sprawdzać ważność OC?

Na początek należy wyjaśnić, dlaczego warto sprawdzać ważność OC i w jakich sytuacjach jest to wręcz niezbędne. Przede wszystkim taka weryfikacja powinna zostać przeprowadzona, gdy uczestniczymy w kolizji albo wypadku. Trzeba się upewnić, że sprawca zdarzenia ma ważną polisę OC. To szczególnie istotne, gdy podjęliśmy decyzję o niewzywaniu policji i spisujemy oświadczenie sprawcy.

Sprawdzenie OC przyda się także, gdy kupujemy używany samochód. Trzeba pamiętać, że sprzedający ma obowiązek przekazać nam polisę ubezpieczenia wraz ze sprzedawanym autem. Lepiej się upewnić, że taka polisa jest ważna, żeby uniknąć niespodzianki przy kontroli policji.

Trzecia sytuacja, w przypadku której warto sprawdzić, kiedy kończy się polisa OC, to plany zmiany ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, kiedy kończy się nasze ubezpieczenie i z wyprzedzeniem złożyć jego wypowiedzenie, żeby uniknąć przedłużenia polisy. To pozwoli także uniknąć przerwy w obowiązywaniu OC.

Weryfikacja OC w bazie UFG – jak to zrobić?

Pierwsze miejsce, w którym możemy sprawdzić ważność OC, to strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Weryfikację możemy zacząć już na stronie głównej lub od razu przejść do zakładki „Baza OC i AC”. Wybieramy sekcję „Sprawdzanie ubezpieczenia OC”, a potem klikamy link „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Tam trzeba wpisać numer rejestracyjny samochodu lub jego numer VIN. Należy także wskazać datę weryfikacji.

Wyniki są przedstawiane na podstawie danych przekazywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli ktoś dopiero kupił polisę OC, może tego jeszcze nie być w bazie danych. Warto dodać, że na stronie UFG można również zgłosić samochód, który nie jest objęty ubezpieczeniem. Należy wtedy kliknąć link „Zawiadomienie o braku ubezpieczenia OC”.

Sprawdzanie OC w aplikacji

Ważność OC można również sprawdzać za pomocą specjalnych aplikacji przygotowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli doszło do stłuczki, możemy skorzystać z aplikacji „Na wypadek” działającej zarówno na systemie Android, jak i iOS. Taka aplikacja daje więcej możliwości niż strona internetowa UFG. W aplikacji pojawia się nie tylko informacja o ważności polisy OC, ale również przypomnienia o zbliżającym się końcu obowiązywania polisy, szablon oświadczenia w przypadku kolizji oraz porady, jak się zachować w takiej sytuacji.

Inna aplikacja UFG to „Kup auto”, która jest przydatna wtedy, gdy chcemy nabyć samochód z rynku wtórnego. Za jej pomocą również można sprawdzić ważność OC, a do tego pozwala ona wypełnić i wygenerować poprawną umowę kupna-sprzedaży auta.

Weryfikacja danych w CEPiK

Inną opcją jest sprawdzenie ważności polisy OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). To również można zrobić online. Tym razem trzeba wejść na rządową stronę historiapojazdu.gov.pl. Tam konieczne jest wpisanie następujących danych:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji samochodu.

Baza danych CEPiK to dużo informacji na temat wybranego auta. Nie tylko sprawdzimy, czy OC jest ważne, ale także poznamy takie dane jak np. stan licznika, ważność badania technicznego, data wydania dowodu rejestracyjnego oraz inne informacje na temat samochodu (marka, pojemność silnika, rodzaj paliwa, masa całkowita itd.).

Więcej na temat weryfikacji polisy OC możesz dowiedzieć się pod adresem internetowym punkta.pl/akademia/polisa-oc-2/jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc/.

Kończy się OC – jak znaleźć lepsze?

Jeśli stwierdzimy, że wkrótce kończy się nasza polisa OC, warto pomyśleć o zmianie ubezpieczyciela. Dlaczego? Bo to często korzystniejsze od kontynuowania ubezpieczenia w obecnej firmie ubezpieczeniowej.

– W przypadku polisy OC najważniejsza jest cena, ponieważ zakres takiego ubezpieczenia jest taki sam u każdego ubezpieczyciela – zwraca uwagę ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – To wszystko oznacza, że warto sprawdzić, czy mamy szansę na tańsze OC. Aby się o tym przekonać, najlepiej skorzystać z dedykowanych narzędzi. Porównanie polis OC w Punkta jest niezwykle proste. Wystarczy w formularzu wpisać dane właściciela pojazdu oraz dane samochodu, żeby otrzymać błyskawicznie specjalnie wyselekcjonowane, najlepsze oferty – podkreśla ekspert.

Co grozi za brak OC?

Na koniec warto wyjaśnić, co grozi za brak OC. Kary są nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i co roku są aktualizowane. Stawki zależą od okresu bez ubezpieczenia i od rodzaju pojazdu. W 2022 roku kary za brak OC wynoszą:

Okres bez OC Samochody osobowe Samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusy Pozostałe pojazdy
Do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
Od 4 do 14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
Powyżej 14 dni 6020 zł 9030 zł 1000 zł

 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, chociaż niektórzy właściciele pojazdów próbują uniknąć jego wykupywania. To oznacza, że warto sprawdzać, czy sprawcy kolizji mają ważną polisę. Wymaga to jednak wiedzy, gdzie i jak dokonywać takiej weryfikacji. Na szczęście sprawdzenie OC nie jest trudne.

 

 

Reklama