Reklama

Około 120 gości weźmie udział w I Forum Polonii Amerykańskiej, które w dniach 27-28 lipca odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce.

– Od ponad 70 lat funkcjonowania Kongresu Polonii Amerykańskiej, Kongres opuszcza granice Stanów Zjednoczonych, będzie obradował na Podkarpaciu – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Organizatorem I Forum Polonii Amerykańskiej jest samorząd podkarpacki wspólnie z Senatem. Jego Kancelaria wspiera Forum także finansowo. W organizację włączyło się również Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Forum rozpocznie się właściwie już 26 lipca, gdy kongresmeni wezmą udział w nadzwyczajnej sesji sejmiku podkarpackiego. Forum potrwa do 30 lipca, ale najważniejsza jego część gospodarcza odbędzie się w dniach 27-28 lipca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce.

– Chcemy zaktywizować polonijny kapitał nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale też z innych części świata, by mógł służyć Podkarpaciu i całemu krajowi – tłumaczy marszałek Ortyl.

Przychodzą nowe wyzwania

Przez kilka dni trwającego Forum, kongresmeni, a także polonijni działacze gospodarczy odwiedzą kilka podkarpackich miast. Będą w Stalowej Woli, Mielcu, Sanoku, Przemyślu, Lubaczów i Rzeszowie.

– Chcemy pokazać nasze walory turystyczne i możliwości współpracy gospodarczej w całym województwie – twierdzi Ortyl. W planach uczestników I Forum Polonii Amerykańskiej jest także pobyt na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i udział w mszy świętej z udziałem papieża Franciszka.

W trakcie Forum odbywać się będą panele poświęcone Polonii Amerykańskiej i gospodarce, a także szereg imprez towarzyszących. Władze Podkarpacia przewidują, że w Forum weźmie udział około 120 gości.

Artur Warzocha, zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, twierdzi, że zorganizowanie Forum Polonii Amerykańskiej na Podkarpaciu „wpisuje się idealnie w politykę”, którą Senat prowadzi wobec Polonii i Polaków mieszkających za granicą.

– Mamy świadomość tego co w czasach powojennych Kongres Polonii Amerykańskiej zrobił dla naszego kraju, gdy panował u nas komunizm. Dzisiaj przychodzą nowe wyzwania. Zależy nam na tym, aby KPA był aktywnym partnerem wobec administracji państwowej USA, a jednocześnie, by był rzecznikiem naszych interesów na arenie międzynarodowej – podkreśla Warzocha.

KPA strategicznym partnerem

Marek Różycki, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przypomina, że Kongres Polonii Amerykańskiej jest jedną z największych organizacji polonijnych na świecie. – Dla nas to partner strategiczny. To bardzo ważne, że takie wydarzenie może mieć miejsce na Podkarpaciu – uważa Różycki.

Pomysł zorganizowania na Podkarpaciu Forum Polonii Amerykańskiej zrodził się w 2014 r. Wtedy Bogdan Romaniuk, wicemarszałek podkarpacki, brał udział w 70-leciu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

– Wtedy zaproponowaliśmy, żeby kolejne posiedzenie Kongres mógł odbyć na Podkarpaciu. To się udało. Lipcowe Forum na Podkarpaciu będzie formą podziękowania dla KPA za pomoc jaka płynęła od Kongresu na przestrzeni tych wszystkich lat – twierdzi wicemarszałek Romaniuk.

Władze Podkarpacia liczą na to, że dzięki Forum zostaną nawiązane kontakty biznesowe.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.