Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Na niespełna miesiąc przed wyborami, politycy PiS wbijają kolejne łopaty. Tym razem pod budowę bazy serwisowej LOTAMS, która powstanie w Jasionce. 

W czwartek (21 września) LOTAMS, spółka należąca do Polskiej Grupy Lotniczej, poinformowała o rozpoczęciu budowy „najnowocześniejszej bazy obsługi technicznej w Polsce”. Baza będzie sąsiadować z lotniskiem w Jasionce. 

W czwartek uroczyście wbito pierwszą łopatę. Na ten moment przyjechali m.in. politycy PiS: wojewoda Ewa Leniart i Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny partii Kaczyńskiego. Oboje kandydują do Sejmu w tegorocznych wyborach parlamentarnych – 15 października.

– To dobry czas dla Podkarpacia – ogłosił Sobolewski. – Działalność Doliny Lotniczej została doceniona – dodała Leniart. Zbudujemy coś, co stanie się źródłem dumy nie tylko dla nas, ale dla całej branżynie ma wątpliwości Aleksandra Juda, prezes LOTAMS.

Na placu budowy pojawił się także Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, który twierdzi, że baza w Jasionce wzmocni polską branżę lotniczą. – Podniesiemy też bezpieczeństwo militarne naszego kraju – uważa Małecki. 

Zdjęcie: materiały prasowe

Winna pandemia

Na terenie bazy ma pracować około 350 osób. – To przyszłość i dla LOTAMS-u, i dla wielu setek inżynierów, młodych ludzi, którzy będą chcieli związać swoją przyszłość, swoja drogę zawodową z branżą lotniczą – twierdzi Maciej Małecki.

W bazie, o której mówi się od czterech lat (miała być gotowa w 2022 roku, potem termin inwestycji przesunięto na połowę 2023), będą serwisowane samoloty szerokokadłubowe, ale też mniejsze. W Jasionce będą przeglądane m.in. Boeingi 787 Dreamliner LOT-u.

– Ta inwestycja nigdy nie spadła na drugi plan – zapewniała w czwartek Aleksandra Juda, tłumacząc, że rozpoczęcie budowy bazy opóźniła pandemia. 

W Jasionce powstanie hangar z dwoma miejscami (tzw. sloty) o powierzchni ok. 13 tys. m kw., płyta przedhangarowa oraz zaplecze warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowe już na terenie lotniska. Bazę za 216 mln zł budują Polimex Mostostal oraz Polimex Infrastruktura. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Dołożymy wszelkich starań, by rozpoczęta budowa była sztandarową inwestycją i dumą dla nas wszystkich – obiecuje Krzysztof Figat, prezes Polimex Mostostal. 

Zdjęcie: materiały prasowe

Baza w 21 miesięcy 

LOTAMS twierdzi, że baza w Jasionce będą jedną z największych i ultranowoczesnych baz obsługi technicznej samolotów w Europie, to także jedna z największych inwestycji w podkarpackiej Dolinie Lotniczej. Budowa bazy potrwa 21 miesięcy – do 2025 roku. 

Baza powstaje na 10-hektarowej działce. Pieniądze na inwestycję wykłada LOTAMS, dzięki dokapitalizowaniu spółki przez Polską Grupę Lotniczą. Cztery lata temu LOTAMS obiecał, że w Jasionce docelowo zainwestuje 500 mln zł, a w bazie będzie pracowało 1500 osób.

– Wielu przewoźników zleca obsługę swoich flot w Warszawie. Jestem przekonana, że w Rzeszowie popyt będzie tak samo wysoki, szczególnie w segmencie samolotów szerokokadłubowychmówi Katarzyna Lewandowska, członek zarządu PGL. 

Władze lotniska twierdzą, że baza LOTAMS może przyciągać nowych przewoźników, będzie też źródłem dodatkowych przychodów dla spółki, która zarządza portem. – To strategiczna inwestycja – mówi Adam Hamryszczak, prezes podrzeszowskiego portu.

Samorząd wojewódzki uważa, że Podkarpacie jest idealnym miejsce dla bazy. – Mamy lotnicze DNA – mówi marszałek Władysław Ortyl. O kadry się nie martwi. Ma je dostarczyć Politechnika Rzeszowska. 

Zdjęcie: materiały prasowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama