Fot. Materiały prasowe. "Solidarność według kobiet"
Reklama

Sześć filmów będzie można zobaczyć podczas trzeciego już przeglądu Kino Via Carpatia. W dniach 10-12 czerwca odbędzie się on w rzeszowskim kinie Zorza.

Wstęp na Kino Via Carpatia jest bezpłatny. Zaproszenia są dostępne w kasie kina Zorza i w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Liczba miejsc jest ograniczona ze względów sanitarnych.

W Rzeszowie narodziła się idea połączenia północnej i południowej Europy szlakiem komunikacyjnym Via Capartia, który biegnie przez wschodnie obrzeża Unii Europejskiej. 

Stąd też pojawił się pomysł przegląd filmowy. Jego celem jest popularyzowanie dorobku kinematografii państw położonych wzdłuż powstającej Via Carpatii, czyli Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji, i takich, jak Łotwa, Estonia, Turcja, które w przyszłości będą z Via Carpatią połączone.

Przedpremierowo będzie można obejrzeć nieco surrealistyczny debiut fabularny greckiego reżysera Christosa Nikou „Niepamięć” o mężczyźnie w średnim wieku dotkniętym amnezją z powodu wirusa, zaś premierowo mocno dyskutowany na Słowacji i w Czechach dramat Ivana Ostrochovský’ego „Słudzy” o młodych kandydatach na księży poddawanych presji komunistycznego państwa.

O tym, że rocznice wcale nie muszą być nudne, przekonają się widzowie dwóch znakomitych polskich dokumentów: pokazywanego w 40. rocznicę powstania Solidarności głośnego filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Solidarność według kobiet” z 2014 roku, oraz pokazywanego w 100. rocznicę urodzin Tony’ego Halika (24 I 1921) filmu Marcina Borchardta „Tony Halik”.

Oba tytuły wzbudzają wiele emocji. „Solidarność według kobiet” odtwarza historię związku zawodowego z perspektywy jego często zapomnianych działaczek, zaś zmontowany z archiwalnych zdjęć „Tony Halik” wnika w biograficzne zagadki bardzo popularnego w latach PRL podróżnika.

Chwilę odpoczynku zapewni turecki dokument Ceyda Toruna „Kedi” o życiu kotów w Stambule i ich związkach z ludźmi. Film ozdobiony świetną ścieżką muzyczną powinien zadowolić nie tylko miłośników kotów, ale i dalekich podróży.

A fani północnych, bałtyckich klimatów powinni ciepło przyjąć dramat łotewski „Marzenia” o rodzeństwie samotnie wychowującym się na prowincji. Mało znany w Polsce debiut Renārsa Vimby zebrał na Zachodzie wiele pochwał za nakreślenie w minimalistycznym stylu nieco makabrycznej bajki o dojrzewaniu.

Wzorem lat ubiegłych seansom będą towarzyszyły ciekawe rozmowy. Po projekcji „Solidarności według kobiet” z widzami spotka się reżyser Piotr Śliwowski, a o „Sługach” będzie mówiła znawczyni kina słowackiego prof. Jadwiga Hučková z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ.

PROGRAM KINO VIA CARPATIA

10 czerwca (czwartek)

Fot, Materiały prasowe. „Niepamięć”

Godz. 18.15

Niepamięć, Grecja, Słowenia 2020, komediodramat (90 min), scen. i reż. Christos Nikou.

Choć film powstawał sześć lat, odczytywany jest w kontekście globalnej pandemii covid-19. W Atenach panuje epidemia amnezji. Aris pewnego dnia wychodzi z domu, wsiada do autobusu i na pętli nie wie już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Pamięta tylko smak jabłek…

Godz. 19.45

Solidarność według kobiet, Polska 2014, dokument (103 min), reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski, scen. Marta Dzido. Po seansie spotkanie z Piotrem Śliwowskim.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Film opowiada o kobietach wypchniętych z historii związku zawodowego, jego założycielkach i działaczkach. Wiele przeszły w życiu, za działalność niejednokrotnie zapłaciły szczęściem rodzinnym. Emigrowały, popadały w biedę. Przede wszystkim nie uczestniczyły w obradach Okrągłego Stołu, były mu przeciwne. Dziś, jak reszta społeczeństwa, są podzielone w kwestii oceny przemian w Polsce.

11 czerwca (piątek)

Fot. Materiały prasowe. „Kedi”

Godz. 18.15

Kedi – sekretne życie kotów, Turcja 2016, dokument (80 min), reż. Ceyda Torun.

Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe kocie indywidualności, które są naszymi przewodnikami po Stambule, mieście z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedynym w swoim rodzaju najprawdziwszym kocim imperium. Oglądamy z bliska ich codzienne życie i spotkania z mieszkańcami.

Godz. 19.45

Marzenia, Łotwa 2016, dramat (104 min), reż. i scen.: Renārs Vimba.

Surowy dramat o dojrzewaniu rozgrywający się na łotewskiej wsi. 17-latka mieszka z młodszym bratem i babcią. Rodzeństwo czuje się opuszczone po śmierci ojca i wyjeździe matki do Anglii. Kiedy umiera babcia, brat i siostra, aby nie trafić do sierocińca, utrzymają ten fakt w sekrecie. Młodą kobietę czekają coraz trudniejsze wyzwania. Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w sekcji Generacja / 14 plus był wyświetlany na wielu festiwalach młodzieżowych.

12 czerwca (sobota)

Godz. 18.15

Tony Halik, Polska 2020, dokument (90 min), scenariusz i reżyseria Marcin Borchardt.

Film autora dobrze przyjętego przez publiczność dokumentu „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017). Korzystając z unikatowych materiałów archiwalnych Marcin Borchardt próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim był Tony Halik , autor bardzo popularnych telewizyjnych programów podróżniczych.

Godz. 19.45

Słudzy, Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020, dramat (80 min), reż. Ivan Ostrochovský. Po seansie spotkanie z historykiem kina prof. Jadwigą Hučková z UJ.

Jest rok 1980. Michał i Juraj to dwaj młodzi seminarzyści. Ich nauczyciele, z obawy przed likwidacją seminarium, idą na duże ustępstwa wobec partii komunistycznej. Seminarzyści muszą zdecydować, czy ulec pokusie współpracy z reżimem, czy też zachować wiarę.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama