Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywający się w Rzeszowie kończy właśnie 50 lat. Z tej okazji w lipcu do stolicy Podkarpacia przyjadą 34 zespoły z całego świata.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się w Rzeszowie, co trzy lata od 1969 roku. Impreza co roku przyciąga mnóstwo widzów, którzy z zachwytem podziwiają taneczne popisy ludowych zespołów z całego świata. To, co wyjątkowe w tym wydarzeniu, to ogromna liczba uczestników oraz ich wspólny taniec podczas jednego koncertu.

Tegoroczna Festiwal (17-25 lipca), który odbywa się dwa, a nie trzy lata po poprzednim festiwalu, będzie wyjątkowy, bo impreza będzie obchodziła 50-lecie swojego istnienia. – W historii Festiwalu do tej pory zdarzyło się dwukrotnie, że organizowaliśmy go co cztery lata. Teraz, ze względu na jubileusz, odbywa się on z dwu-, a nie jak zazwyczaj, trzyletnią przerwą – mówi Mariusz Grudzień, dyrektor ŚFPZF.

W jubileuszowej edycji Festiwalu weźmie udział 1200 osób z pięciu kontynentów i 12 krajów. Zgodnie z tradycją, największą reprezentację podczas Festiwalu będzie miała Polonia Amerykańska – 11 zespołów. Wśród nich znajdziemy m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” z Chicago, Zespół Pieśni i Tańca „Ojczyzna” z Baltimore, czy Polską Grupę Taneczna Piast z Las Vegas.

Wśród uczestników polonijnego święta nie zabraknie także częstych gości, jak np. czeska „Olza”, która do Rzeszowa przyjedzie już 16. raz. W stolicy Podkarpacia pojawią się także kolejny raz „Wesoły Lud” z Chicago oraz „Piastowie” ze Sztokholmu.

Podczas Festiwalu nie zabraknie także i takich zespołów, które po raz pierwszy będą miały okazję wziąć udział w ŚPZF. Do nich można zaliczyć „Karolinkę” z Sao Mateus do Sul w Brazylii, „Piast” z Los Angeles w USA oraz „Miodula” w skład, którego wchodzą tancerze z Kanady, Czech, Belgii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Podczas Festiwalu zostanie zaakcentowana także 200. rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszki. Do jego utworów – mazura do muzyki z „Halki” i „Strasznego dworu” – zatańczy 18 zespołów podzielonych na trzy grupy podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się 24 lipca.

Podczas 17. odsłon imprezy w Festiwalu łącznie wzięło udział 607 zespołów z 24 krajów i 5 kontynentów. Najliczniejsze Festiwale odbywały się w 1980 roku i 1986, gdzie w imprezie wzięły udział 45 zespoły oraz w 1989 roku – 41 grup.

Podczas tegorocznego Festiwalu odbędzie się także w dniach 20-21 lipca na rzeszowskim Rynku Jarmark Podkarpacki. Będzie można kupić produkty regionalne.

Każdy zainteresowany wystawieniem swoich produktów powinien zgłosić się do Wojewódzkiego Domu Kultury do Małgorzaty Hołowińskiej (tel. 17 853 52 57) lub Jadwigi Orzechowskiej (17 853 52). Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama