Zdjęcie: Materiały prasowe
Jak rodziły się największe przeboje Kory? Tego dowiemy się czytając jej książkę
„Miłość zaczyna się od miłości”, którą wydał partner artystki – Kamil Sipowicz. W Rzeszowie spotkanie z nim odbędzie się 23 listopada w Millenium Hall.

„Miłość zaczyna się od miłości” to książka Olgi „Kory” Jackowskiej, która powstała na bazie jej zeszytów, gdzie artystka zapisywała różne wersje swoich piosenek oraz swoje przemyślenia. Na publikację jej zeszytów po roku od śmierci artystki zdecydował się jej życiowy partner – Kamil Sipowicz.
 
– W kilku pięknych zeszytach, które Kora starannie wybierała w księgarniach lub dostawała w prezencie, przez wiele lat prowadziła notatki. Zeszyty to był jej warsztat literacki. Alembik, w którym wrzały i dojrzewały pomysły na piosenki. Ponad rok po śmierci Kory zdecydowałem się pokazać światu jej intymną pracę nad tekstem – wyjaśnia Kamil Sipowicz.
 
W „Miłość zaczyna się od miłości” znajdziemy teksty z oryginalnymi skreśleniami Kory, które odwzorowują jej pracę nad słowem, jej wahania oraz różne wersje często tego samego utworu. Publikacja obejmuje głównie prace Kory nad utworami powstałymi w latach 2003–2018, ale jest także kilka piosenek z 1983 roku.
 
Czytając „Miłość…” możemy prześledzić, jak Kora pracowała nad piosenkami, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała, walczyła o frazę i rytm. Śledzimy, jak powstały utwory zaśpiewane przez nią na płytach „Znaki szczególne” i „Ping pong” oraz kilka utworów wydanych jako single: „Tu jest mój dom” oraz wstrząsający tekst o księżej pedofilii „Zabawa w chowanego” (2010).
 
– Te zeszyty, na podstawie których powstała „Miłość…”, to pamiątka jej pięknego wewnętrznego świata – mówi Kamil Sipowicz.
 
W Rzeszowie spotkanie autorskie, w którym wezmą udział: Tomasz W. Michałowski – redaktor, autor przypisów i posłowia książki „Miłość zaczyna się do miłości” oraz Kamil Sipowicz, odbędzie się 23 listopada w klubie Lukr w Millenium Hall o godz. 19:00.
 
W spotkaniu weźmie udział także znany polski aktor Robert Gonera, który będzie czytał wiersze. Po spotkaniu odbędzie się wieczór z muzyką Kory i Maanamu. Spotkanie poprowadzi Adam Bienias, dziennikarz TVP Rzeszów.
 
(jg)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama