Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Od 4 maja wrócą opłaty w strefie parkowania w Rzeszowie. Dlaczego? W centrum nie ma gdzie postawić samochodu.

Od ponad miesiąca strefa płatnego parkowania w Rzeszowie jest nieczynna z powodu epidemii koronawirusa. Miasto zawiesiło płatności w strefie ze względów sanitarnych – aby kupić “bilecik” trzeba dotknąć urządzenia, a to w obecnym czasie jest ryzykowne.

O wstrzymanie pobierania opłat prosili także sami mieszkańcy, ponieważ część z nich musiała się przesiąść do samochodu po tym, jak Zarząd Transportu Miejskiego zmniejszył ilość kursów autobusów w związku z epidemią.

Jak darmowy parking

Szybko okazało się, że zwolnienie z opłat za parkowanie spowodowało, że w centrum miasta zrobił się taki ścisk, że nie ma gdzie teraz zaparkować samochodu. Na ten stan zaczęli narzekać szczególnie okoliczni mieszkańcy. 

Dlatego na najbliższej sesji Rady Miasta (28 kwietnia) radni pochylą się nad uchwałą, która odwiesi płatną strefę.

– Na taki krok zdecydowaliśmy, bo prosili nas o to mieszkańcy z centrum miasta. Przywracając płatności w strefie wymusimy rotację samochodów i nikt nie będzie już centrum traktował jak darmowego parkingu – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta.

Wyższe opłaty

Jeśli radni na wtorkowej sesji Rady Miasta dadzą uchwale “zielone światło” wówczas płatności wróci od poniedziałku (4 maja).

Warto pamiętać, że zgodnie z lutową uchwałą Rady Miasta od 1 maja zacznie obowiązywać wyższy cennik. To oznacza, że opłata za pierwszą godzinę parkowania w strefach “niebieskiej” i “zielonej” z 2 zł wzrośnie do 2,50 zł, za drugą – z 2,40 zł do 3 zł, za trzecią – z 2,80 zł do 3,50 zł, za czwartą i kolejną – z 2 zł do 2,50 zł. 

W strefie “czerwonej” i “pomarańczowej” opłata za każdą godzinę parkowania wzrośnie z 1,50 zł do 2 zł. Co ważne, strefa “zielona” obejmująca osiedle 1000-lecia oraz strefa “czerwona” (osiedle Grota-Rowieckiego) zacznie obowiązywać od 1 października.

Dwie oferty do analizy

Obecnie miasto jest na etapie wyboru firmy, która dla dwóch nowych stref dostarczy w sumie 87 parkomatów: 30 sztuk dla osiedla Grota-Roweckiego i 57 sztuk dla osiedla 1000-lecie.

– W ubiegłym tygodniu zostały otwarte oferty. Zgłosiły się dwie firmy. Ich propozycje mieszczą się w naszym przedziale finansowym. Obecnie trwa ich analiza pod kątem formalno-prawnym – mówi Maciej Chłodnicki.

Dwie firmy, które stanęły do przetargu to: Asseco Data System z Gdyni (4,5 mln zł) i DEJW z Limanowej (4,4 mln zł). Miasto na rozbudowę strefy zaplanowało wydać 4,8 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: