Zdjęcie: Pixabay

Telewidzowie naziemnej telewizji cyfrowej na Podkarpaciu jeszcze w tym miesiącu zyskają dostęp w swoich telewizorach do lepszej jakości obrazu i dźwięku, a niebawem – hybrydowych usług i większej liczby programów.

To za sprawą planowanego na 23 maja uruchomienia w całym regionie nowego cyfrowego sygnału nadawania – DVB-T2/HEVC. Do jego odbioru trzeba mieć odpowiednio przystosowany odbiornik telewizyjny – zaznacza Związek Cyfrowa Polska i przypomina o możliwości skorzystania z 250-złotowej rządowej dopłaty do zakupu nowego telewizora.

DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku – zachwala Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który w naszym kraju reprezentuje sektor cyfrowy i nowych technologii.

– Standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia również odbiorcom dostęp do nowych funkcji tzw. telewizji hybrydowej – zatrzymywanie trwającego programu na żądanie, udział w głosowaniach za pomocą pilota czy wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach występujących w emitowanej produkcji – dodaje Kanownik.

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Finalnie ma on zakończyć się do końca czerwca. 23 maja przełączenie na nową technologię czeka całe województwo podkarpackie.

Jednak, aby móc skorzystać z jej zalet, trzeba najpierw do tego dostosować domowe odbiorniki telewizyjne. Ci, którzy do tej pory tego nie zrobili wraz z wyłączeniem starego standardu nadawania i jednoczesnym włączeniem nowego, zostaną pozbawieni większości programów telewizyjnych – przestrzega Michał Kanownik.

Telewizor czy dekoder?

Jak zatem przygotować się do zmian? Eksperci Cyfrowej Polski przygotowali krótki poradnik dla konsumentów po świecie z DVB-T2. Przede wszystkim jednak uspokajają: nie każdy odbiornik trzeba od razu wymieniać. Ci telewidzowie, którzy kupili telewizory wyprodukowane po 2019 roku, mogą spać spokojnie.

Jednak posiadacze starszych odbiorników (nawet te nowoczesne, z płaskim ekranem) powinni sprawdzić, czy ich sprzęt jest dostosowany do odbioru nowego standardu. Jak to zrobić? Np. zajrzeć na www.telewizjanaziemna.pl, gdzie można dowiedzieć się, czy nasz model telewizora jest dostosowany do odbioru nowego standardu nadawania.

– Jeśli telewizor nie może odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, jego właściciel powinien kupić nowy model lub specjalny dekoder – mówi Michał Kanownik i radzi, by wcześniej dobrze przemyśleć, który typ urządzenia wybrać. – To odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe.

– Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła – przekonuje prezes Cyfrowej Polski.

Podkreśla, że decydując się jednak na zakup dekodera, musimy mieć świadomość tego, że nie pozwoli on nam na pełne wykorzystanie korzyści płynących ze zmiany sygnału nadawania. – Takie urządzenie umożliwi nam odbiór sygnału cyfrowego, ale np. nie poprawi ani jakości obrazu czy dźwięku – zauważa Michał Kanownik.

Rządowe dofinansowanie ruszyło

Każdy nowy sprzęt umożliwiający odbiór naziemnej telewizji cyfrowej objęty jest rządowym dofinansowaniem. W przypadku dekoderów – do 100 zł, na zakup telewizora można otrzymać 250-złotowy bon. Cyfrowa Polska odsyła na www.gov.pl/CyfrowaTV, gdzie można złożyć e-wniosek o dofinansowanie. Można to również zrobić w placówkach Poczty Polskiej.

– Spodziewamy się, że wraz z poszerzaniem zasięgu DVB-T2/HEVC liczba zainteresowanych nowymi odbiornikami, a przy tym również wnioskami o rządowy bon będzie rosła. Producenci i sprzedawcy są gotowi na większe zapotrzebowanie konsumentów na telewizory – zapewnia Michał Kanownik.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama